Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia

Zazwyczaj dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów kojarzone były z osobami starszymi. Współcześnie jednak schorzenie to pojawia się także u młodszych. Zaczyna się od uszkodzenia chrząstki, której całkowite zniszczenie może prowadzić nawet do inwalidztwa.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie

Chrząstka to naturalny amortyzator. Gdy nie spełnia swojego zadania, stawy nie mogą działać prawidłowo. Jej ubytek jest naturalny i wiąże się z wiekiem. Jednak możliwe jest także przedwczesne zużycie, poprzez wrodzone wady postawy i budowy stawów, zmiany ich osi.

Chrząstce nie służą także nadmierne obciążenia mechaniczne i i mikrourazy np. podczas uprawiania sportu. Zaszkodzić może także okazjonalne wykonywanie ćwiczeń i nierozważna rekreacja bez rozgrzewki.

Jak rozpoznać zwyrodnienia?

Pierwszymi, niepokojącymi objawami są wszelkie strzykania, trzaski i zgrzytania w stawach. Przy zwykłych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach czy rozruszanie się po staniu przez dłuższy czas w jednej pozycji, pojawia się lekko promieniujący ból. Mięśnie stają się napięte i sztywne.

Wraz z rozwojem choroby ból i sztywnienie nasilają się. Osoba dotknięta zwyrodnieniami ma ogromne problemy z poruszaniem się, zwłaszcza z początkową fazą ruchu. Wstanie z łóżka czy krzesła, podejście do okna stają się bardzo trudnymi w realizacji zadaniami. Każdemu większemu ruchowi towarzyszy ból.

Przy zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie, ból krzyżowy jest tak silny, że może promieniować do kończyn. Jest on bardzo uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często wyklucza też możliwość podjęcia pracy w określonych zawodach, wymagających nienagannej  sprawności fizycznej. Osoba borykająca się ze zwyrodnieniami kręgosłupa  odczuwa także bóle w związku ze zmianą pogody.

Zwyrodnienie stawów biodrowych i rąk dotyka głównie ludzi starszych. Wraz z wiekiem ubywa chrząstki stawowej, co utrudnia poruszanie się  i codzienne funkcjonowanie. To schorzenie objawia się przede wszystkim silną bolesnością w okolicach bioder, nadgarstków, łokci, a nawet całych dłoni. Pojawiają się także głębokie zniekształcenia połączeń kostnych i śródstopia palców.

U osób czynnie uprawiających sport bardzo często uszkodzenie chrząstki nie wiąże się z dolegliwościami. Wielu sportowców nie odczuwa bólu przy poruszaniu się, dlatego zdiagnozowanie zwyrodnień odbywa się zbyt późno.

Jak uniknąć zwyrodnień?

Aby uniknąć problemów ze stawami, również w wieku starczym, należy dbać o prawidłową postawę. Skrzywienie kręgosłupa i przeciążenie stawów przyczyniają się do wzrostu zachorowań w późniejszym czasie.

Lekarze zalecają także zrzucenie nadwagi. Wskazana jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy. Spożywanie owoców cytrusowych i zielonych warzyw obniża ryzyko występowania zwyrodnień, bowiem witamina C zapobiega patologicznym zmianom w kościach, a w warzywach znajdują się karotenoidy, zmniejszające ryzyko zachorowań.

Należy też pamiętać o leczeniu chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej, co pozwoli na opóźnienie postępowania zmian zwyrodnieniowych.

Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu. czytaj więcej

Objawy dysplazji stawów biodrowych

Dysplazja stawu biodrowego związana jest z zaburzeniami formowania i kształtowania struktur stawu biodrowego. Często spotykamy się z wrodzoną wadliwością w ukształtowaniu stawu biodrowego. Tego rodzaju nieprawidłowości powstają jeszcze w trakcie życia płodowego. Do nasilenia zmian dochodzi w okresie okołoporodowym.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności