Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia

Zazwyczaj dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów kojarzone były z osobami starszymi. Współcześnie jednak schorzenie to pojawia się także u młodszych. Zaczyna się od uszkodzenia chrząstki, której całkowite zniszczenie może prowadzić nawet do inwalidztwa.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie

Chrząstka to naturalny amortyzator. Gdy nie spełnia swojego zadania, stawy nie mogą działać prawidłowo. Jej ubytek jest naturalny i wiąże się z wiekiem. Jednak możliwe jest także przedwczesne zużycie, poprzez wrodzone wady postawy i budowy stawów, zmiany ich osi.

Chrząstce nie służą także nadmierne obciążenia mechaniczne i i mikrourazy np. podczas uprawiania sportu. Zaszkodzić może także okazjonalne wykonywanie ćwiczeń i nierozważna rekreacja bez rozgrzewki.

Jak rozpoznać zwyrodnienia?

Pierwszymi, niepokojącymi objawami są wszelkie strzykania, trzaski i zgrzytania w stawach. Przy zwykłych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach czy rozruszanie się po staniu przez dłuższy czas w jednej pozycji, pojawia się lekko promieniujący ból. Mięśnie stają się napięte i sztywne.

Wraz z rozwojem choroby ból i sztywnienie nasilają się. Osoba dotknięta zwyrodnieniami ma ogromne problemy z poruszaniem się, zwłaszcza z początkową fazą ruchu. Wstanie z łóżka czy krzesła, podejście do okna stają się bardzo trudnymi w realizacji zadaniami. Każdemu większemu ruchowi towarzyszy ból.

Przy zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie, ból krzyżowy jest tak silny, że może promieniować do kończyn. Jest on bardzo uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często wyklucza też możliwość podjęcia pracy w określonych zawodach, wymagających nienagannej  sprawności fizycznej. Osoba borykająca się ze zwyrodnieniami kręgosłupa  odczuwa także bóle w związku ze zmianą pogody.

Zwyrodnienie stawów biodrowych i rąk dotyka głównie ludzi starszych. Wraz z wiekiem ubywa chrząstki stawowej, co utrudnia poruszanie się  i codzienne funkcjonowanie. To schorzenie objawia się przede wszystkim silną bolesnością w okolicach bioder, nadgarstków, łokci, a nawet całych dłoni. Pojawiają się także głębokie zniekształcenia połączeń kostnych i śródstopia palców.

U osób czynnie uprawiających sport bardzo często uszkodzenie chrząstki nie wiąże się z dolegliwościami. Wielu sportowców nie odczuwa bólu przy poruszaniu się, dlatego zdiagnozowanie zwyrodnień odbywa się zbyt późno.

Jak uniknąć zwyrodnień?

Aby uniknąć problemów ze stawami, również w wieku starczym, należy dbać o prawidłową postawę. Skrzywienie kręgosłupa i przeciążenie stawów przyczyniają się do wzrostu zachorowań w późniejszym czasie.

Lekarze zalecają także zrzucenie nadwagi. Wskazana jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy. Spożywanie owoców cytrusowych i zielonych warzyw obniża ryzyko występowania zwyrodnień, bowiem witamina C zapobiega patologicznym zmianom w kościach, a w warzywach znajdują się karotenoidy, zmniejszające ryzyko zachorowań.

Należy też pamiętać o leczeniu chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej, co pozwoli na opóźnienie postępowania zmian zwyrodnieniowych.

Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu. czytaj więcej

Objawy dysplazji stawów biodrowych

Dysplazja stawu biodrowego związana jest z zaburzeniami formowania i kształtowania struktur stawu biodrowego. Często spotykamy się z wrodzoną wadliwością w ukształtowaniu stawu biodrowego. Tego rodzaju nieprawidłowości powstają jeszcze w trakcie życia płodowego. Do nasilenia zmian dochodzi w okresie okołoporodowym.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy