Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy znamienia Beckera

Znamię Beckera to rzadkie schorzenie, które najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie, z reguły u mężczyzn. Jest najczęściej zmianą nabytą, choć zdarzają się również przypadki znamion wrodzonych.

Zobacz również opis choroby: Znamię Beckera

Wygląd znamienia Beckera

Oznaką choroby jest rozrastająca się na skórze brązowa plama o nieregularnych krawędziach. Na początku dosyć jasna, w miarę upływu czasu przyjmuje coraz ciemniejszy odcień. Plama najczęściej zlokalizowana jest na ramieniu, przedniej ścianie klatki piersiowej lub w okolicy łopatki.

Przez pierwsze kilka lat powoli zwiększa się jej powierzchnia, osiągając średnicę do kilkunastu centymetrów. Znamię co prawda nie znika, ale choroba ma na szczęście łagodny przebieg.

Bardzo często zmiana pokryta jest też gęstymi włosami, przybierającymi brązowy lub czarny kolor. U niektórych osób owłosienie nie występuje jednak wcale.

Objawy towarzyszące


Czasami u osób cierpiących na to schorzenie można zaobserwować szereg innych objawów. Wiele z nich ma związek z układem kostnym, a najpoważniejszymi są rozszczepienie i skolioza kręgosłupa. Zmianie skórnej towarzyszyć też mogą nieprawidłowości w budowie kończyn i stóp – zazwyczaj są to różnice w ich długości i wielkości. Ponadto zaobserwowano tzw. kurzą klatkę piersiową oraz wrodzony rozrost nadnerczy. Objawi towarzyszące należą jednak do rzadkości.

Podobne schorzenia


Znamię Beckera bardzo często mylone jest z chorobami o podobnych objawach zewnętrznych. Należą do nich między innymi owłosione wrodzone znamię melanocytowe oraz znamię naskórkowe. W przypadku wątpliwości należy więc zasięgnąć konsultacji u specjalisty dermatologa.

Ze znamieniem Beckera można normalnie żyć i funkcjonować. Najlepszym przykładem jest znany hollywoodzki aktor Richard Gere. Wrodzona zmiana na skórze nie przeszkodziła mu w uzyskaniu statusu bożyszcza kobiet!

Zobacz również opis choroby: Znamię Beckera

Objawy trądziku pospolitego

Trądzik pospolity zwany inaczej pryszczami jest chorobą niewątpliwie wieku młodzieńczego. Jest to schodzenie dermatologiczne, które związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz rogowaceniem naskórka. Jego objawy są bardzo widoczne na skórze, co powoduje dyskomfort osób posiadających trądzik.... czytaj więcej

Białe przebarwienia na skórze

Białe przebarwienia na skórze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele. Nierzadko białe przebarwienie na pózniejszym etapie zmiania barwę lub powieksza się. Białe zabarwienie skóry - bladość skóry - może oznaczać niedobory w organizmie, przede wszystkim niedobór żelaza. Zmiany dotyczace pojedynczych miejsc na skórze mogą manifesto... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy