Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniniaka obrączkowatego

Ziarniniak obrączkowaty (łac. Granuloma annulare) jest przewlekłą  chorobą skóry, najczęściej pojawiającą się u kobiet i dzieci. Zmiany skórne mają postać twardych wykwitów o gładkiej powierzchni, które układają się obrączkowato. Dolegliwość ta ma zazwyczaj  łagodny przebieg i nie jest zaraźliwa, a ustępujące zmiany nie pozostawiają blizn.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniak obrączkowaty

Przyczyny ziarniniaka obrączkowatego

Jak dotąd nie poznano jeszcze jednoznacznych przyczyn tej choroby. U części pacjentów wykazuje się kompleksy immunologiczne oraz  przeciwciała skierowane przeciwko jądrom komórkowym i komórkom tarczycy. Ziarniniak obrączkowaty jest diagnozowany na podstawie obecności guzków o charakterystycznym wyglądzie i kształcie oraz kolorze. Rozstrzygające jest badanie histologiczne, którego obraz wykazuje typowe dla ziarniniaka obrączkowatego nieprawidłowości.

Objawy

Charakterystycznym objawem ziarniniaka są guzki pojawiające się na skórze, a w niektórych przypadkach - także pod skórą. Zmiany skórne łączą się w charakterystyczne, koliste kształty. Najczęściej pojawiają się na grzbietach rąk i stóp, ale mogą powstawać też w innych miejscach. Ziarniniak może występować także w postaci mnogiej, co oznacza, że zmiany chorobowe zajmują duże obszary kończyn, tułowia i twarzy. Istnieją także przypadki, w których może dojść do rozpadu wykwitów z powstaniem drobnych owrzodzeń. Istnieją także rzadkie przypadki schorzeń, takie jak: odmiana podskórna (dotyczy przede wszystkim dzieci i rozwija się w obrębie stawów) i odmiana rumieniowa (przebiega z rozsianymi i płaskimi wykwitami grudkowo-rumieniowatymi).

W różnicowaniu ziarniniaka obrączkowatego należy wykluczyć guzki okołostawowe (typowa lokalizacja, obraz histologiczny i głębsze umiejscowienie) oraz sarkoidozę obrączkowatą (sinobrunatne guzki, dodatni objawem diaskopii, częste współistnienie zmian w innych narządach i układach - rozstrzygające jest badanie histologiczne).

Należy także dodać, że podobne objawy kliniczne mogą występować w przebiegu liszaja płaskiego obrączkowatego, który charakteryzuje się bardziej płaskimi grudkami i innym umiejscowieniem wykwitów. Różnicujący oba schorzenia jest typowy obraz histologiczny zmienionych tkanek w liszaju płaskim obrączkowatym.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniak obrączkowaty

Objawy ziarniniaka Wegenera

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń dawniej zwane ziarniniakiem Wegenera to inaczej martwicze zapalenie małych tętnic obejmujące głównie górne drogi oddechowe, płuca i nerki. czytaj więcej

Fototerapia skuteczna i bezpieczna dla pacjentów w podeszłym wieku

Fototerapia jest skuteczna i bezpieczna, przy krótkim okresie stosowania, u pacjentów w podeszłym wieku chorych na łuszczycę. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy