Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniniaka obrączkowatego

Ziarniniak obrączkowaty (łac. Granuloma annulare) jest przewlekłą  chorobą skóry, najczęściej pojawiającą się u kobiet i dzieci. Zmiany skórne mają postać twardych wykwitów o gładkiej powierzchni, które układają się obrączkowato. Dolegliwość ta ma zazwyczaj  łagodny przebieg i nie jest zaraźliwa, a ustępujące zmiany nie pozostawiają blizn.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniak obrączkowaty

Przyczyny ziarniniaka obrączkowatego

Jak dotąd nie poznano jeszcze jednoznacznych przyczyn tej choroby. U części pacjentów wykazuje się kompleksy immunologiczne oraz  przeciwciała skierowane przeciwko jądrom komórkowym i komórkom tarczycy. Ziarniniak obrączkowaty jest diagnozowany na podstawie obecności guzków o charakterystycznym wyglądzie i kształcie oraz kolorze. Rozstrzygające jest badanie histologiczne, którego obraz wykazuje typowe dla ziarniniaka obrączkowatego nieprawidłowości.

Objawy

Charakterystycznym objawem ziarniniaka są guzki pojawiające się na skórze, a w niektórych przypadkach - także pod skórą. Zmiany skórne łączą się w charakterystyczne, koliste kształty. Najczęściej pojawiają się na grzbietach rąk i stóp, ale mogą powstawać też w innych miejscach. Ziarniniak może występować także w postaci mnogiej, co oznacza, że zmiany chorobowe zajmują duże obszary kończyn, tułowia i twarzy. Istnieją także przypadki, w których może dojść do rozpadu wykwitów z powstaniem drobnych owrzodzeń. Istnieją także rzadkie przypadki schorzeń, takie jak: odmiana podskórna (dotyczy przede wszystkim dzieci i rozwija się w obrębie stawów) i odmiana rumieniowa (przebiega z rozsianymi i płaskimi wykwitami grudkowo-rumieniowatymi).

W różnicowaniu ziarniniaka obrączkowatego należy wykluczyć guzki okołostawowe (typowa lokalizacja, obraz histologiczny i głębsze umiejscowienie) oraz sarkoidozę obrączkowatą (sinobrunatne guzki, dodatni objawem diaskopii, częste współistnienie zmian w innych narządach i układach - rozstrzygające jest badanie histologiczne).

Należy także dodać, że podobne objawy kliniczne mogą występować w przebiegu liszaja płaskiego obrączkowatego, który charakteryzuje się bardziej płaskimi grudkami i innym umiejscowieniem wykwitów. Różnicujący oba schorzenia jest typowy obraz histologiczny zmienionych tkanek w liszaju płaskim obrączkowatym.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniak obrączkowaty

Objawy ziarniniaka Wegenera

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń dawniej zwane ziarniniakiem Wegenera to inaczej martwicze zapalenie małych tętnic obejmujące głównie górne drogi oddechowe, płuca i nerki. czytaj więcej

Fototerapia skuteczna i bezpieczna dla pacjentów w podeszłym wieku

Fototerapia jest skuteczna i bezpieczna, przy krótkim okresie stosowania, u pacjentów w podeszłym wieku chorych na łuszczycę. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności