Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia bluszczem trującym

Bluszcz trujący to roślina, której liście zawierają silnie trującą substancję – urushiol. Do zatrucia może dojść nawet podczas spaceru w lesie. Sprawdź jakie są jego objawy.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie bluszczem trującym

Objawy skórne

Kiedy do zatrucia bluszczem trującym doszło po kontakcie rośliny ze skórą, mamy do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po około dziesięciu dniach od zatrucia, jednak mogą także pojawić się wcześniej.

Na początku pojawiają się zakrzywione, czerwone smugi na skórze w miejscu, gdzie doszło do jej kontaktu z rośliną. Potem przeradzają się one w swędzące grudki oraz pęcherze, które po dotknięciu wywołują ból. Zakażone miejsce swędzi oraz piecze. Wysypka rozprzestrzenia się przez kilka kolejnych dni, jest to związane z faktem, że organizm reaguje powoli na wchłaniany sok żywiczny z liści bluszczu. Nasilenie objawów zależne jest także od ilości żywicy, z jaką pacjent miał kontakt.

Z powodu powolnego pojawiania się objawów, chory ma wrażenie, że wysypka ciągle się rozprzestrzenia i może podejrzewać, że liście bluszczu lub sama trująca substancja pozostały w jego ubraniu lub otoczeniu. Jest to mało prawdopodobne, jednak nawet jeśli tak się stało, to bardzo trudno jest wyprać odzież z urushiolu, dlatego bardzo często konieczne okazuje się jej wyrzucenie.

Około 10 – 15% populacji wykazuje nadmierną wrażliwość na zatrucie liśćmi bluszczu trującego. U takich osób objawy mogą nasilać się, może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. W pozostałych przypadkach objawy mijają po około czterech tygodniach od zatrucia.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego

Można je zaobserwować tylko wtedy, gdy chory przez przypadek zjadł liście bluszczu trującego lub spożył je nieświadomie w mieszance innych ziół.

Po spożyciu bluszczu trującego następuje uszkodzenie błon śluzowych gardła, żołądka oraz jelit, co powoduje ból oraz ucisk w dolnej części brzucha. Pojawiają się nudności oraz wymioty, a niekiedy może pojawić się także biegunka. W skrajnych przypadkach takie uszkodzenie może prowadzić do  zapalenia żołądka oraz jelit, które objawia się luźnymi, smolistymi stolcami oraz wymiotami, w których może pojawiać się krew. Chory czuje się osłabiony, może także mdleć.

Objawy ze strony układu oddechowego

Pojawiają się wtedy, kiedy do zatrucia doszło drogą oddechową. Może to nastąpić przede wszystkim na skutek wdychania dymu powstałego na skutek spalania bluszczu trującego lub samych jego liści.

Zatrucie dróg oddechowych objawia się wysypką oraz bólem w obrębie płuc. Chory ma trudności w oddychaniu, może także silnie kaszleć. Takie zatrucie prowadzi do silnego uszkodzenia dróg oddechowych, podczas którego u pacjenta można zaobserwować także sinicę oraz duszności.

Zatrucie bluszczem trującym może powodować wiele objawów, które bezpośrednio zagrażają życiu pacjenta. Dlatego jeśli zauważysz u siebie lub bliskich powyższe objawy, a dodatkowo masz podstawy podejrzewać, że dana osoba miała kontakt z tą rośliną, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie bluszczem trującym

Objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry

Choć często sądzi się inaczej, zapalenie skóry nie jest schorzeniem długotrwałym bądź przewlekłym i może zniknąć niemalże tak szybko, jak się pojawił. czytaj więcej

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy