Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia muchozolem

Muchozol to jeden z popularniejszych środków owadobójczych. Zawarte w nim węglowodory chlorowane mają działanie toksyczne – wdychane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Jak rozpoznać objawy negatywnego działania muchozolu?

Zobacz również opis choroby: Zatrucie muchozolem


Pierwsze symptomy


Bezpośrednio po zetknięciu z trującym środkiem dochodzi do łzawienia i pieczenia podrażnionych oczu. Tkanka oka ulega niszczącemu działaniu weglowodorów chlorowanych.

Poszkodowany ma problemy z oddychaniem, kaszle i krztusi się. W przypadku, gdy osoba, często nieświadomie, wdycha trujacy specyfik, należy spodziewać się u niej bólu i zawrotów głowy.

Poszkodowany odczuwa ponadto narastający niepokój i skarży się na kiepskie samopoczucie. Jeśli środek został rozpylony na skórę, należy liczyć się z piekącymi, zaczerwienionymi podrażnieniami.

Nasilające się objawy

W miarę upływu czasu zaobserwować można szereg dalszych, niepokojących symptomów. Poszkodowany niemal na pewno będzie miał nudności, skutkujące wymiotami. Bardzo często zatruta osoba staje się nadpobudliwa i wykazuje zaburzenia koordynacji ruchowej.

Baczną uwagę należy zwrócić na jej głowę. Typowymi objawami są bowiem także drętwienie języka, mrowienie w okolicy ust oraz przeczulica twarzy. Na późniejszym etapie zatrucia dochodzą także drżenia mięśniowe lub drgawki ciała, szczękościsk, a nawet zaburzenia świadomości, tętna i oddechu. 

Ostre zatrucie

W skrajnych przypadkach działanie środków owadobójczych ma fatalny wpływ na układ nerwowy. U poszkodowanego pojawiają się problemy z chodzeniem, dochodzi do upośledzenia słuchu, a nawet porażenia i zaniku mięśni. Trucizna nie oszczędza także narzadów wewnętrznych, w tym najważniejszych – wątrąby, nerek i serca.

Objawy występujące sporadycznie

W zależnosci od pobudzenia układu przywspółczulnego, u poszkodowanego można zaobserwować szereg symptomów. Do najpowszechniejszych należą poty, ślinotok, kolka jelitowa, skurcze oskrzeli, zwężenie źrenic oraz zwolnienie tętna. Ciśnienie krwi zatrutej osoby początkowo ulega podwyższeniu, by potem stopniowo się obniżać.

Środki owadobójcze, w tym muchozol, dostępne są niemal na każdym kroku. Walcząc z irytujacym komarem pamiętajmy jendak, że trujace specyfiki mogą zaszkodzić także i nam.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie muchozolem

Objawy zatrucia środkami chemicznymi

Zatrucie środkami chemicznymi do rzadkich nie należy, a wszystko przez powszechnie dostępne detergenty, których używamy w domach do czyszczenia. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencjach wynikaj?... czytaj więcej

Objawy zatrucia egzogennego

We współczesnym świecie coraz bardziej narażeni jesteśmy na tzw. zatrucia egzogenne, czyli zewnątrzpochodne. Szkodliwe toksyny wnikają w nasz organizm poprzez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę. Skąd pochodzą? Zatrucia egzogenne wywołane są poprzez kontakt z detergentami, lekami czy środkami owadobójczymi. Ja... czytaj więcej

Dodaj komentarz

zatrucię muchozolem u kota

Jak to leczyć u kotka...

03-08-2013 23:47

~Magdalena

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy