Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia środkami czystości

Inne nazwy objawów choroby: Objawy zatrucia Domestosem;

Domestos to popularny środek chemiczny używany w większości polskich gospodarstw domowych. Nadużywanie chemicznych środków czystości w nadmiarze lub niezgodnie z ich przeznaczeniem może skończyć się poważnym zatruciem.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie środkami czystości

Domestos to środek o działaniu bakteriobójczym, oparty głównie na chlorze.

Jeśli stosujemy go w nieodpowiednich ilościach, a do tego w zamkniętym pomieszczeniu, możemy ulec zatruciu.

Mimo że chlor, w przeciwieństwie do tlenku węgla, ma mocny, charakterystyczny, drażniący zapach, kojarzy nam się z czystością.

Łatwo jest przesadzić i doprowadzić do podrażnienia oczu, gardła i skóry. Należy pamiętać, że wystarczy niewielka ilość detergentu aby odkazić dużą powierzchnię, w tym wypadku znowu sprawdza się powiedzenie, że więcej nie znaczy lepiej. Uznaje się, że 0,01% zawartości chloru w atmosferze jest trujące, a 0,1% to już stężenie śmiertelne.

Objawy zatrucia

Aby doszło do zatrucia Domestosem, wcale nie trzeba mieć z nim bezpośredniej styczności. Wystarczy, że przez dłuższy czas będziemy wdychać opary chloru, który uwalnia się z detergentu, bądź pozwolimy dziecku, aby bawiło się na podłodze umytej wcześniej Domestosem.

Pierwszym objawem jest pieczenie i podrażnienie dróg oddechowych. Można odczuwać drażniący ból gardła i chrypkę. Pojawia się także zaczerwienienie skóry, uczucie świądu oraz pieczenia. Na zakażenie, odpowiednio reagują powieki, które stają się zaczerwienione, a każdy ich ruch powoduje pieczenie. Po dłuższym czasie, może pojawić się obrzęk dróg oddechowych, który grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią.

Objawy towarzyszące zakażeniu, to także świszczący oddech, problemy z oddychaniem oraz przyspieszone bicie serca.

Zatrucie chlorem, to nie tylko jednorazowe problemy, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym uwalnia się chlor, powoduje osłabienie dróg oddechowych i zwiększa ryzyko chorób płuc.

Jak uniknąć zatrucia?

Najważniejsza zasada, to stosować detergenty zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy czytać wszelkiego rodzaju etykiety i instrukcje użytkowania.

Po drugie, silnie działające detergenty, jak Domestos, nadają się tylko do czyszczenia specjalnie do tego przeznaczonych powierzchni. Nie wolno stosować ich w pomieszczeniach, w których przebywa małe dziecko lub osoba w podeszłym wieku.

Po każdym zastosowaniu środków, opartych na chlorze, dobrze płukaj umytą odkażoną powierzchnię i dobrze wietrz pomieszczenie. Im mniej oparów, tym mniejsze prawdopodobieństwo zatrucia!

Nie trzymaj detergentów w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci. Kolorowe i ładnie wyglądające opakowania, stanowią dla nich świetny przedmiot zabawy. Już sam kontakt z chemikaliami, może skończyć się tragicznie, nie mówiąc już o ich wypiciu.

Autor:

Paulina Łabędź

Źródła:

http://www.biomedical.pl/choroby/ukladu-oddechowego/zatrucie-domestosem-704.html

Zobacz również opis choroby: Zatrucie środkami czystości

Objawy zatrucia Domestosem

Domestos to popularny środek chemiczny używany w większości polskich gospodarstw domowych. Nadużywanie chemicznych środków czystości w nadmiarze lub niezgodnie z ich przeznaczeniem może skończyć się poważnym zatruciem. czytaj więcej

Objawy zatrucia środkami chemicznymi

Zatrucie środkami chemicznymi do rzadkich nie należy, a wszystko przez powszechnie dostępne detergenty, których używamy w domach do czyszczenia. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencjach wynikaj?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Zatrucie pynem :Agent;

wlasnie wczoraj zatrulam sie oparami plynu o nazwie Agent.Mam podrazniony caly uklad oddechowy.Dzisiaj tez zle sie czuje.Ludzie co wy produkujecie przeciez mogl...

21-02-2015 18:57

~Merlin

czyszczone powierzchnie nie mogą być kwaśne

np. kwas solny, siarkowy, kwasek cytrynowy, cytryna i tak dalej.Wtedy wydziela się chlor(może go prawie nie być normalnie)....

20-07-2013 20:07

~aka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy