Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia pępka

Zapalenie pępka dotyczy zazwyczaj noworodków i jest związane z kikutem pępowiny. Jednak sporadycznie występuje u dorosłych. Warto znać objawy zapalenia pępka, aby jak najszybciej podjąć interwencję.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie pępka

Zaczerwienienie i ból

Pierwszym symptomem zapalenia pępka lub kikuta pępowinowego (u noworodków) jest pojawienie się zaczerwienienia zarówno w środku, jak i dookoła pępka. Zwykle jest ono ignorowane, bo - gdy dbamy o higienę  ustępuje. W przypadku rozwoju zapalenia, zaczerwienienie nasila się i pojawia się ból w okolicach pępka. Jest on dotkliwy, ponieważ pojawia się obrzęk i tkliwość na dotyk. Pacjenci opisują ból jako nagły i kłujący, niekiedy obejmujący podbrzusze. Podczas zapalenia pępka występuje również stwardnienie wokół kikuta pępowinowego.

Temperatura

Zwykle pojawia się także podwyższona temperatura ciała. Gdy pojawi się ten objaw zapalenia pępka, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż oznacza to, że zakażenie jest na tyle poważne, że organizm zaczął z nim mocno walczyć. Stąd też podwyższona temperatura. Nie jest to bezpieczne dla noworodków, ponieważ organizm zużywa energię na walkę z chorobą, w związku z czym, szybciej dochodzi do odwodnienia i osłabienia odporności.

Wydzielina z pępka

Zapalenie pępka skutkuje występowaniem wydzieliny surowiczej lub ropnej. Ma ona bardzo nieprzyjemny zapach, którego nie da się zniwelować, co jest kłopotliwe w relacjach międzyludzkich. Wydzielina jest dość gęsta, o żółtym, szarawym lub brązowawym odcieniu. Wyciek jest ostatnim sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego. Należy wtedy natychmiast skonsultować się z lekarzem, bo nieleczone zapalenie pępka może mieć bardzo groźne następstwa.

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Zapalenie pępka

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy