Zaczerwienienie i ból
Pierwszym symptomem zapalenia pępka lub kikuta pępowinowego (u noworodków) jest pojawienie się zaczerwienienia zarówno w środku, jak i dookoła pępka. Zwykle jest ono ignorowane, bo - gdy dbamy o higienę ustępuje. W przypadku rozwoju zapalenia, zaczerwienienie nasila się i pojawia się ból w okolicach pępka. Jest on dotkliwy, ponieważ pojawia się obrzęk i tkliwość na dotyk. Pacjenci opisują ból jako nagły i kłujący, niekiedy obejmujący podbrzusze. Podczas zapalenia pępka występuje również stwardnienie wokół kikuta pępowinowego.
Temperatura
Zwykle pojawia się także podwyższona temperatura ciała. Gdy pojawi się ten objaw zapalenia pępka, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż oznacza to, że zakażenie jest na tyle poważne, że organizm zaczął z nim mocno walczyć. Stąd też podwyższona temperatura. Nie jest to bezpieczne dla noworodków, ponieważ organizm zużywa energię na walkę z chorobą, w związku z czym, szybciej dochodzi do odwodnienia i osłabienia odporności.
Wydzielina z pępka
Zapalenie pępka skutkuje występowaniem wydzieliny surowiczej lub ropnej. Ma ona bardzo nieprzyjemny zapach, którego nie da się zniwelować, co jest kłopotliwe w relacjach międzyludzkich. Wydzielina jest dość gęsta, o żółtym, szarawym lub brązowawym odcieniu. Wyciek jest ostatnim sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego. Należy wtedy natychmiast skonsultować się z lekarzem, bo nieleczone zapalenie pępka może mieć bardzo groźne następstwa.
Paulina Padzik
Zobacz również opis choroby: Zapalenie pępka
Ból brzucha w okolicy pępka
Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej
Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka
Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej
Brak komentarzy