Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia wirusem opryszczki zwykłej

Zakażenie opryszczką to bardzo popularna choroba. Pojawia się nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale atakuje również narządy płciowe. Znika samoistnie do 10 dni od zakażenia i niestety może wielokrotnie nawracać. Dlaczego się pojawia i jakie objawy jej towarzyszą?

Zobacz również opis choroby: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej

Utajony agent

Opryszczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HSV. Typ HSV1 odpowiada za opryszczkę wargową, zaś HSV2 za opryszczkę narządów płciowych.

Do pierwszego zakażenia wirusem HSV1 dochodzi już w dzieciństwie, a typem HSV2 po rozpoczęciu życia płciowego.

Ustępują samoistnie, tzn. goją się w ciągu 6-10 dni od wystąpienia pierwszych objawów zakażenia.

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia opryszczki. Bardzo często jest to jednak zakażenie utajone. Po prostu nie wiemy, że jesteśmy jej nosicielami. Przez długi czas może nie dawać o sobie znać i zaatakować pod wpływem różnych czynników. Nawroty występują najczęściej po chorobie lub przeziębieniu (kiedy nasza odporność jest jeszcze słaba), niedożywieniu, uszkodzeniu naskórka, nasłonecznieniu, miesiączce lub stresie.

Jakie części ciała atakuje najczęściej?

Wirusy wnikają do organizmu przez błonę śluzową lub skórę. Zmiany opryszczkowe pojawiają się zwykle na wargach, w kącikach ust, a nawet w okolicy przegrody nosowej. W przypadku ataku wirusa HSV2 opryszczka występuje głównie w okolicach męskich i żeńskich narządów płciowych.

Typowe objawy opryszczki zwykłej

Pierwsze symptomy opryszczki wargowej to charakterystyczne kłucie, pieczenie i swędzenie (czasami ból) w dotkniętym nią miejscu.  Po 2-3 dniach swędzące plamki przechodzą w pęcherzyki, które są wypełnione surowiczym płynem, zawierającym aktywne wirusy. Mogą pojawiać się pojedynczo lub zlewać w mnogie skupiska. Pękają po kilku dniach, przysychają i tworzą się dokuczliwe nadżerki. Pękaniu może towarzyszyć ból i pieczenie.

Zainfekowane miejsca powoli się goją i objawy znikają w ciągu 6-10 dni od zakażenia. Nie należy zdrapywać zaschniętych strupków. Nadkażenie bakteryjne lub nieleczone zmiany prowadzą do powstania brzydkich blizn i niechcianych przebarwień skóry. Wirusy obecne przede wszystkim w ślinie i w wydzielinie z dróg rodnych są zakaźne aż do momentu wyschnięcia.

Uważaj na zapalenie dziąseł i migdałków

Opryszczka może również spowodować ostre zapalenie błony śluzowej dziąseł, typowe przede wszystkim u małych dzieci. Pojawia się gorączka, złe samopoczucie, ból, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz pęcherzyki na języku. U dorosłych częściej pojawia się ostre zapalenie gardła i migdałków.

Oprócz gorączki i złego samopoczucia występuje ból gardła i mięśni, a pęcherzyki wyskakują na migdałkach i tylnej ścianie gardła. Zbagatelizowane mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wirus nie do pokonania

Leczenie wdrożone w początkowym stadium zakażenia jest najskuteczniejsze. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia opryszczki, ale odpowiednia farmakoterapia i dbanie o higienę pozwala uniknąć jej częstych nawrotów i przewlekłych chorób np. opryszczkowego zapalenia spojówek i rogówek oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej

Objawy opryszczki

Zdecydowana większość osób, która została zakażona wirusem odpowiedzialnym za opryszczkę (Herpes simplex virus,)przechodzi zakażenie bezobjawowo. Jeżeli pojawią się objawy opryszczki, to ich nasilenie będzie mniejsze lub większe, w zależności czy są manifestacją zakażenia pierwotnego czy nawracającego. Opryszczka pojawiająca si... czytaj więcej

Objawy opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych (HSV) należy do chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją wirus Herpes simplex typ II. Do zarażenia dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego z nosicielem choroby lub w związku z korzystaniem z tych samych przyborów toaletowych. Schorzenie może przybrać formę bezobjawow... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy