Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zajadów: Zapalenie kącików ust - objawy

Zajady, czyli zapalenie kącików ust, nie są groźną chorobą. Jednak objawy zajadów są uciążliwe dla chorych, ponieważ powodują ból i dyskomfort estetyczny. Zajady w kącikach ust utrudniają spożywanie posiłków. Objawy zapalenia kącików ust często samoistnie ustępują, aby jednak skrócić okres trwania dolegliwości i zapobiec powstaniu bliznom w kącikach ust, należy podjąć leczenie choćby domowymi sposobami.

Zobacz również opis choroby: Zajady - zapalenie kącików ust

Zajady - przebieg zapalenia - pojawianie się kolejnych objawów

Na początku zapalenia śluzówka w kącikach ust jest nadmiernie zaczerwieniona. Skóra jest sucha, co prowadzi do pęknięć. Zapalenie kącików ust powoduje także łuszczenie się skóry oraz puchnięcie miejsc zapalnych. Objawy mogą dotyczyć obu kątów ust lub jednego. Zajady często pojawiają się w obu kącikach ust w tym samym czasie. Zapalenie kącików ust nie rozprzestrzenia się  na inne miejsca. Np. wargi, policzki, jamę ustną. Pęknięcia określane są jako linijne, ponieważ tworzą zazwyczaj jedną linię.

W kolejnym etapie rozwoju choroby pojawiają się drobne bąble. Po kilku dniach bąble w kącikach ust pękają, co powoduje wyciek płynu surowiczego. Możliwy jest również wyciek krwi wraz z płynem surowiczym. Tworzy się bolesna nadżerka w kąciku ust. Tego typu rana trudno się goi, przede wszystkim ze względu na lokalizacje - łatwo jest o mechaniczny uraz nadżerki. Kiedy tworzy się strupek, często on pęka, np. z powodu zbyt szerokiego otwarcia jamy ustnej. W takiej sytuacji powstaje nowy strupek, który ponownie może pęknąć. Jeżeli jest to sytuacja nawracająca, to może powstać blizna w miejscu przebytego zapalenia. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawiać zajadów bez leczenia. Można stosować domowe sposoby, które pomogą w zagojeniu się rany i złagodzeniu objawów w trakcie zapalenia.  Uchronią również chorych od blizn.

Jakie objawy odczuwają chorzy?

Pierwszymi objawami zajadów jest uczucie pieczenie i mrowienia w kącikach ust. Tego typu dolegliwości mogą być również objawami opryszczki wargowej. Dlatego na pierwszych etapach rozwoju zapalenia kącików ust trudno jest określić czy jest to zapalenie kącików ust czy opryszczka. Stosowanie maści, które mogą zahamować rozwój lub złagodzić objawy opryszczki, nie będzie skuteczne w przypadku zajadów. Maści na opryszczkę to preparaty przeciwwirusowe. Zajady to zakażenie wywołane przez grzyby lub bakterie. Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że łatwo pomylić zajady z opryszczką, jest fakt, że opryszczka oraz zajady pojawiają się w okresach obniżonej odporności lub w przypadku stanów niedoborowych (witaminy, minerały).

Zapalenie kącików ust powoduje swędzenie i pieczenie skóry. Zajady powodują trudności z otwieraniem ust, co sprawia, że chorzy mają trudności z jedzeniem. Zaleca się nie spożywać np. kanapek, które wymagają szerokiego otwarcia ust, ponieważ dochodzi do ponownych pęknięć owrzodzeń, strupków, co powoduje przedłużające się leczenie zajadów. Pęknięta zmiana chorobowa powoduje krwawienie.

Oprócz objawów typowo związanych z pęknięciami śluzówki w kącikach ust, pacjenci skarżą się również na nieprzyjemny posmak w ustach.

Zobacz również opis choroby: Zajady - zapalenie kącików ust

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy