Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wrastającego paznokcia

Wrastający paznokieć to stan dotyczący niemal zawsze paznokcia palucha stopy. Choroba polega na podwijaniu się bocznych części paznokcia pod odtaczającego go skórę. Jest to tzw. wał paznokciowy. Rosnąc, paznokieć wbija się w skórę, wywołując liczne dolegliwości, w tym stan zapalny wału paznokciowego.

Zobacz również opis choroby: Wrastający paznokieć

Chorzenie to może dotyczyć wszystkich ludzi, pojawia się niezależnie od wieku oraz płci, chociaż według statystyk nieco częściej odnotowuje się wrastający paznokieć w przypadku osób młodych.

Mówi się również o tzw. syndromie wrastającego paznokcia, na który cierpią osoby mające predyspozycje genetyczne do tej choroby. W ich przypadku schorzenie może pojawić się nawet pomimo utrzymywania ponadpodstawowych zasad higieny, dbania o stopy oraz kupowania wysokiej jakości obuwia.
 
Jakie są objawy?

Pierwszą oznaką rozwijającego się schorzenia jest uczucie za ciasnego obuwia. Wydawać się może, że stopa nie mieści się w bucie, który ciśnie i uwiera, powodując tym samym spory dyskomfort. Może być to pierwsza oznaka rozwijającego się stanu zapalnego, w przypadku jeżeli buty wcześniej były odpowiednio dopasowane.

Często z czasem uczuciu zbyt małego obuwia zaczyna towarzyszyć ból, który jest spowodowany wbijającym się w skórę paznokciem. Odczuwa się go pod powierzchnią skóry, od środka – nasila się podczas dotyku oraz nacisku na zakażone miejsce. Ból ten może znacznie utrudniać chodzenie, zwłaszcza zimą, kiedy buty są zakryte.

Dyskomfort może być jednak odczuwalny również podczas siedzenia. Obszar wokół wrastającego paznokcia jest też dużo bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, jeżeli więc się o niego nie dba, chociażby poprzez założenie opatrunku, często ulega stanom zapalnym.

W przypadku zainfekowania wału, dolegliwości się nasilają i zaczynają sprawiać problemy z prostą czynnością, jaką jest chodzenie.
Infekcja towarzysząca wrastającemu paznokciowi objawia się poprzez zaczerwienienie wału wokół wrastającego paznokcia. Szybko te okolice zaczynają puchnąć, może pojawić się również obrzęk.

Niemal zawsze, jeżeli nie podejmie się szybkiego leczenia, pojawia się wydzielina ropna, która wycieka spod skóry. Można ją zaobserwować np. po naciśnięciu tkanki wokół płytki paznokcia oraz po ściągnięciu ciasnych butów, w których chodziło się kilka godzin. Wydzielina ta może również pojawiać się sama i czasami jest również wymieszana z odrobiną krwi.

Zobacz również opis choroby: Wrastający paznokieć

Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy mogą z pozoru przypominać zwykłe zaczerwienia i obtarcia, dzięki czemu grzybica skóry stóp czy też grzybica dłoni może przez dość długi czas rozwijać się na naszym ciele, nie wzbudzając podejrzeń. Ważne jest jednak, by w odpowiednim momencie rozpoznać u siebie rozwijającą się chorobę i udać się do... czytaj więcej

Objaw Raynauda - blednięcie palców rąk lub stóp

Blednięcie palców rąk lub stóp ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nagle. Blednięcie pojawia się pod wpływem zimna, emocji lub bez przyczyny. Objaw Raynauda może dotyczyć (rzadko) również nosa i małżowin usznych. Objaw Raynauda, który pojawił się bez uchwytnej przyczyny (jest to 80% przypadków) nazywany jest pierwot... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Gabinet Libramax

Serdecznie zapraszamy osoby z wrastającymi paznokciami do naszego gabinetu Libramax, gdzie skutecznie leczymy to schorzenie. Nasza nowoczesna i bezinwazyjna me...

13-03-2014 00:31

~Libramax

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy