Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy twardziny

Twardzina, inaczej zwana sklerodermią, czyli „twardą skórą”, jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się stwardnieniem skóry i tkanek przez nadmierne gromadzenie kolagenu. Przyczyny występowania twardziny ciągle nie są znane, a objawy mogą trwać nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zobacz również opis choroby: Twardzina

Twardzina najczęściej dotyka kobiet w wieku od 30 do 50 lat, w Polsce osób dotkniętych „twardą skórą” jest około 12 tysięcy.

Choroba ta ciągle jest zagadką ze względu na nieznajomość przyczyn jej powstawania.

Specjaliści twierdzą, że pewną rolę odgrywają tzw. szkodliwe geny.

Przypuszcza się też, że do rozwoju twardnienia skóry mogą się przyczyniać pewne wirusy, jednak jednocześnie wiadomo, że nie jest to choroba zakaźna, nie możemy się jej zarazić przez kontakt seksualny, pocałunek, czy krew.

Twardzina nie jest również chorobą nowotworową. Choroba ta występuje w dwóch postaciach: ograniczonej – dotyka wtedy skórę palców, przedramion i twarzy, oraz układowej – pojawiają się zmiany w skórze, układzie naczyniowym, mięśniowym i kostnym, oraz w narządach wewnętrznych.

Charakterystyczne objawy

Najbardziej widocznym i charakterystycznym objawem twardziny jest pogrubienie i stwardnienie skóry, chociaż największe znaczenie mają zmiany, które występują w małych naczyniach krwionośnych, doprowadzając do włóknienia i stopniowego uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jeśli chodzi o objawy skórne, to dotyczą one najczęściej skóry palców rąk, doprowadzając do zaniku opuszek palców i ich stwardnienia. Dookoła ust zaczynają się tworzyć promieniste zmarszczki, zanikają skrzydełka nosa i czerwień wargowa. Zmiany na skórze przybierają barwę woskową lub perłową, pojawia się czerwona, zapalna obwódka. W niektórych przypadkach zmiany zaczynają przypominać blizny i prowadzą do lokalnego wyłysienia. Twardzina skórna objawia się również deformacją rąk, a przykurcze kończyn mogą prowadzić nawet do kalectwa.

Twardzina często również dotyka serca, czemu towarzyszą częste arytmie, pojawia się duszność i obrzęki. Przez zwłókniałe płuca, które również przestają pracować prawidłowo, pojawia się męczący kaszel i bóle w klatce piersiowej. Włóknienie czasami tez dotyczy przełyku, w związku z czym pojawia się trudność w przełykaniu, czasami towarzyszy temu zgaga. Innymi objawami twardziny mogą być również biegunki i zaparcia, oraz zaburzenia wchłaniania różnych substancji odżywczych.

30% chorych skarży się również na zapalenie stawów, chociaż najczęściej ma ono łagodny przebieg i nie prowadzi do poważnych zniekształceń kończyn.

Innym, częstym objawem jest również tzw. zespół suchości, który objawia się uczuciem suchości w jamie ustnej i braku łez, czyli ogólnemu upośledzeniu czynności gruczołów łzowych i ślinianek.

Pamiętajmy, że twardzina ograniczona, dotyczy tylko skóry i zazwyczaj nie towarzyszą jej objawy bólowe w obrębie zajętych chorobą miejsc. Dużo poważniejsza jest choroba układowa, która dotyka większości narządów wewnętrznych i może prowadzić do poważnych zmian i uszkodzeń.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Twardzina

Objawy palców młotkowatych

Palce młotkowate powstają w związku z zniekształceniem palca stopy. Polega to na uniesieniu i zgięciu palca, przez co przypomina on wyglądem szpon. Z reguły takie deformacje dotykają drugich palców. Do głównych przyczyn powstania schorzenia zalicza się źle dopasowane obuwie, choroby mięśni i nerwów, choroby neurolo... czytaj więcej

Objawy zrośniętych palców

Zrośnięte palce u ludzi są dość rzadkim zjawiskiem. Przytrafia się ono 1 osobie na 2-2,5 tysiąca, zjawisko to ujawnia się około 6 tygodnia życia macicznego. Rozpoznanie tej dolegliwości następuje zwykle zaraz po urodzeniu. Jeśli zrośniętym palcom towarzyszą inne objawy, lekarze są w stanie określić konkretny syndrom u danego dzi... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami?

Zapobieganie chorobom odkleszczowym »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności