Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trądziku neuropatycznego

Twarz, jako najbardziej newralgiczna część naszego ciała, jest niezwykle istotnym elementem naszej tożsamości. Szczególnie dla kobiet staje się też ważnym obiektem pielęgnacji i jednocześnie frustracji, gdy pojawią się na niej niemile widziane zmiany. Walka z krostami, zaskórnikami, czy innego rodzaju wypryskami może czasem przybrać niebezpieczny obrót, jak ma to miejsce w przypadku trądziku neuropatycznego.

Zobacz również opis choroby: Trądzik neuropatyczny

Istnieje kilka typów trądziku - pospolity, różowaty, kosmetyczny, zawodowy. Trądzik neuropatyczny to dolegliwość należąca do obszaru psychodermatologii.

Nazywany jest również trądzikiem samo-uszkadzającym i występuje z reguły u osób dorosłych, cierpiących na różnego rodzaju problemy emocjonalne, nieśmiałych, o niskim poczuciu własnej wartości.

Trądzik, który się u nich pojawia, ma najczęściej związek z wyciskaniem wykwitów skórnych i roznoszeniem po twarzy (plecach, ramionach lub dekolcie) bakterii odpowiedzialnych za jego występowanie. Rozdrapywanie i wyciskanie pomaga w rozładowywaniu negatywnych emocji, które skumulowały się u chorego.

Bardzo często w trakcie tego osobliwego ?zabiegu? pojawia się u nich rodzaj satysfakcji i rozluźnienia. W krótkim czasie ich nastrój ulega jednak diametralnej zmianie. Z czasem, chorzy wykonują tę czynność coraz bardziej nieświadomie, a konsekwencje ich działań dotykają coraz większego obszaru ciała.

Trądzik neuropatyczny towarzyszy często depresji, zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym, czy zaburzeniom odżywiania. Pacjenci na niego cierpiący mają wynaturzony obraz własnej osoby i nie dostrzegają, iż rany i blizny powstałe od rozdrapywania wyglądają dużo gorzej niż same krosty, czy zaskórniki.

Wielu dermatologów przyznaje, że trafiają się przypadki pacjentów, na ciele których nie ma już śladu pierwotnych zmian (zaskórników), natomiast widoczne są rany, strupy i blizny powstałe w wyniku działania chorego.

W jaki sposób możemy sobie pomóc?

  • na tyle, na ile to możliwe ogranicz dotykanie twarzy, ramion, dekoltu i pleców;
  • unikaj bardzo jasnego oświetlenia i powiększających luster, które uwidaczniają wszelkiego rodzaju niedoskonałości;
  • spędzaj więcej czasu w towarzystwie innych;
  • niech bliscy dowiedzą się o twoim problemie i zwracają ci uwagę, gdy zaczynasz rozdrapywać krosty;

Pomoc w przypadku wyciśniętych pryszczy

  • odkaź miejsce po wyciśnięciu, aby nie rozwinęła się infekcja;
  • miejsce po wyciśnięciu posmaruj maścią ichtiolową (wyciąga ropę i przyspiesza gojenie) i pozostaw ją na godzinę lub dwie;
  • rankę możesz smarować 3-4 razy dziennie świeżym sokiem z aloesu;
  • nie dotykaj twarzy, aby uniknąć przeniesienia bakterii;

Stwierdzone są przypadki, w których w wyleczeniu trądziku neuropatycznego pomogła hipnoza.

Zobacz również opis choroby: Trądzik neuropatyczny

Objawy trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy zwykle pojawia się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, na plecach i ramionach, ponieważ są to miejsca, które maja największą ilość funkcjonalnych gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków. czytaj więcej

Objawy trądziku torbielowatego

Trądzik torbielowaty jest jednym z najcięższych do wyleczenia odmian trądziku. Choroba ta objawia się, przez pojawianie się na skórze torbieli wypełnionych ropą, a czasami krwią. Torbiele mają zwykle w środku kilka kanałów, z których wszystkie wypełnione są płynem ropowiczym.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy