Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy skóry pergaminowej

Skóra pergaminowa jest dolegliwością dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie dlatego pierwsze jej objawy można zaobserwować już po szóstym miesiącu życia wraz z jedną pierwszych styczności dziecka z promieniami słonecznymi.

Zobacz również opis choroby: Skóra pergaminowa

Zachodzące zmiany pojawiają się na fragmentach skóry najbardziej narażonych na działanie promieni UV.

Przybierają one najczęściej wyraz plamek, oparzeń słonecznych, piegów czy zwykłego łuszczenia się skóry.

Powinno to być sygnałem alarmującym dla rodzica, który niezwłocznie powinien skontaktować się on z lekarzem.

Kolejnym etapem  rozwoju choroby jest pojawianie się zaniku skórnego charakteryzującego się pojawieniem naczyniaków, utratą prawidłowego kolorytu skóry czy atrofią skóry, zwaną inaczej atopowym zapaleniem skóry.

Jednym z najgorszych przeżyć dla osoby chorej jest poradzenie sobie z ostatnim etapem choroby, który okazuje się być najbardziej złośliwym. Dochodzi wtedy do pojawienia się złośliwych zmian skórnych, które bardzo często mogą przybierać formę nowotworu takiego jak czerniak skóry, rak podstawnokomórkowy czy włókniak mięsakowy. Tego rodzaju zmiany mogą pojawiać się już w wieku czterech czy pięciu lat w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych.

Objawy nie muszą jednak dotyczyć tylko i wyłącznie obszaru skóry człowieka. Bardzo częstymi oznakami choroby są dolegliwości związane z oczami, takie jak ich duża bolesność, światłowstręt czy nawracające zapalenie spojówek.

Dodatkowo chory może mieć również objawy neurologiczne, takie jak głuchotę, mikrocefalię, pojawienie się pląsawicy czy nawet arefleksji, przejawiającej się w całkowitym zniesieniu odruchów skórnych.

Do najcięższych przypadków skóry pergaminowej należy zespół de Sanctis-Cacchione. Jest to najpoważniejsze stadium choroby, w którym zmiany skórne przybieraja postać nowotworu, zagrażającemu naszemu życiu. Ponadto zmiany skórne współistnieją z oligofrenią, niedorozwojem fizycznym, głuchotą oraz ataksją, czyli zaburzeniem koordynacji ruchowej ciała człowieka.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Skóra pergaminowa

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Objawy chorób skóry głowy

Skóra głowy jest miejscem wrażliwym i narażonym na różnego rodzaju podrażnienia i schorzenia. Chociaż najbardziej powszechnie znaną tego typu chorobą jest łupież, warto wiedzieć, że jesteśmy narażeni również na inne dolegliwości. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy