Rozstępy przypominają podłużne szramy lub na różnych partiach ciała.
Najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach, brzuchu lub piersiach. Niekiedy występują również na ramionach.
Z początku rozstępy, przypominające podłużne blizny są koloru czerwonego. Świadczy to o tym, że zmiany naskórne są we wczesnym etapie i można usunąć je przy użyciu sposobów domowych.
Wraz z rozwojem rozstępów, kolor zmienia się na purpurowy lub biały. Oznacza to, że rozstępy są w późnym etapie, a wtedy pomóc może jedynie zabieg laserowy.
Rozstępy można nazywać również bliznami, gdyż swoim wyglądem przypominają właśnie blizny. Powstają w warstwie skóry właściwej. Spowodowane są brakiem elastyczności, jędrności i sprężystości skóry - elastyny i kolagenu.
Niejednokrotnie pojawia się spora ilość rozstępów, co estetycznie wygląda bardzo nieładnie. Nasilone powstawanie rozstępów, może występować zwłaszcza u kobiet w ciąży. W takich sytuacjach, blizny mogą pojawić się na całym obwodzie brzucha. Po urodzeniu dziecka bardzo często jednak większość z nich znika samoistnie. W niektórych przypadkach potrzebny jest jednak zabieg laserowy.
U młodych ludzi w zależności od zmian hormonalnych, rozstępy mogą występować w różnych miejscach. Narażone są zwłaszcza uda, pośladki lub ramiona u chłopców. Rozstępy mogą wystąpić w każdym wieku. Zdecydowanie bardziej narażona grupą są kobiety. To właśnie płeć piękna jest grupą, u której notuje się więcej wahań hormonalnych.
Leczenie rozstępów
We wczesnym etapie rozstępów, kiedy ich kolor jest jeszcze czerwony. Można próbować pozbyć się tego problemu domowymi sposobami. Do których zalicza się używanie kremów bogatych w takie składniki jak kwas glikolowy czy retonoidy. Stosuje się również suplementacje witaminy C.
Drugim sposobem jest zabieg laserowy. Laser powoduje powstanie kolagenów w miejscach rozstępów, które umożliwiają regenerację tych miejsc i zanik rozstępów. Zabieg wymaga jednak 3-6 sesji, by efekt był zadowalający. Jest to obecnie najbardziej skuteczna metoda leczenia rozstępów.
Zobacz również opis choroby: Rozstępy
Skolioza idiopatyczna: poznamy przyczyny?
Naukowcy japońscy z RIKEN Center for Integrative Medical Science donoszą w badaniu opublikowanym w Nature Genetics, iż udało im się zidentyfikować gen odpowiedzialny za młodzieńczą skoliozę idiopatyczną (AIS) u osób pochodzenia kaukaskiego i azjatyckiego. Gen ten odpowiada za rozwój kręgosłupa w okresie dzieciństwa.... czytaj więcej
Jak chronić się przed kleszczami?
Kontakt z kleszczem może oznaczać przeniesienie na człowieka choroby przenoszonej przez tego pajęczaka. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się na człowieka wraz z jego śliną lub wymiocinami w czasie penetracji skóry. W Polsce choroby przenosi najczęściej kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Jak chronić się przed chorobami przeno... czytaj więcej
Brak komentarzy