Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy plamicy Schönleina - Henocha

Plamica Schönleina - Henocha jest chorobą wieku dziecięcego, najczęściej dotyka dzieci między 2 a 11 rokiem życia. Nie jest znana dokładna przyczyna choroby, uważa się jednak, że jest chorobą kompleksów immunologicznych. Pojawia się bowiem wtedy, kiedy nasz układ obronny (immunologiczny) zadziała nie tak, jak powinien, w walce z chorobą. Może być poprzedzona infekcją bakteryjną lub wirusową.

Zobacz również opis choroby: Plamica Schönleina - Henocha

Główne objawy plamicy:
  • wysypka - ma postać drobnych wyglądających jak czerwonawe kropki wybroczyn (plamicy) oraz małych czerwonych grudek. Pojawia się w 100% przypadków. Najpierw występują rumieniowe grudki, a później wybroczyny, czy nawet małe siniaki. Najwięcej ich jest na pośladkach, nogach i wokół łokci, choć mogą się również pojawić na twarzy i tułowiu. Dosyć charakterystyczna jest ich wzmożona obecność w miejscach ucisku.
  • zapalenie stawów - pojawia się w około 65% przypadków, charakteryzuje się ich wzmożonym uciepleniem, bolesnością i obrzękiem, dotyka najczęściej dużych stawów, czyli kolanowego czy skokowego. W przeciwieństwie do niektórych chorób reumatycznych stan zapalny stawów nie pozostawia żadnych trwałych zniekształceń.
  • ból brzucha - występuje w około 65% przypadków, często ma on charakter kolki jelitowej, typowej na przykład dla zatrucia pokarmowego. Czasem mogą towarzyszyć mu wymioty.
  • zajęcie nerek - pojawia się u około 30% chorych, zajęcie nerek może przebiegać pod postacią: krwinkomoczu, krwiomoczu (widoczny gołym okiem), białkomoczu aż do zespołu nerczycowego i kłębuszkowego zapalenia nerek, z nadciśnieniem i niewydolnością nerek.

Pozostałe objawy:
  • nudności
  • wymioty
  • gorączka
  • biegunka
  • czasem powiększona jest wątroba.

Przy łagodnym przebiegu może dojść do samoistnego ustąpienia objawów.


Zobacz również opis choroby: Plamica Schönleina - Henocha

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowi... czytaj więcej

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy