Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy plamicy Schönleina - Henocha

Plamica Schönleina - Henocha jest chorobą wieku dziecięcego, najczęściej dotyka dzieci między 2 a 11 rokiem życia. Nie jest znana dokładna przyczyna choroby, uważa się jednak, że jest chorobą kompleksów immunologicznych. Pojawia się bowiem wtedy, kiedy nasz układ obronny (immunologiczny) zadziała nie tak, jak powinien, w walce z chorobą. Może być poprzedzona infekcją bakteryjną lub wirusową.

Zobacz również opis choroby: Plamica Schönleina - Henocha

Główne objawy plamicy:
  • wysypka - ma postać drobnych wyglądających jak czerwonawe kropki wybroczyn (plamicy) oraz małych czerwonych grudek. Pojawia się w 100% przypadków. Najpierw występują rumieniowe grudki, a później wybroczyny, czy nawet małe siniaki. Najwięcej ich jest na pośladkach, nogach i wokół łokci, choć mogą się również pojawić na twarzy i tułowiu. Dosyć charakterystyczna jest ich wzmożona obecność w miejscach ucisku.
  • zapalenie stawów - pojawia się w około 65% przypadków, charakteryzuje się ich wzmożonym uciepleniem, bolesnością i obrzękiem, dotyka najczęściej dużych stawów, czyli kolanowego czy skokowego. W przeciwieństwie do niektórych chorób reumatycznych stan zapalny stawów nie pozostawia żadnych trwałych zniekształceń.
  • ból brzucha - występuje w około 65% przypadków, często ma on charakter kolki jelitowej, typowej na przykład dla zatrucia pokarmowego. Czasem mogą towarzyszyć mu wymioty.
  • zajęcie nerek - pojawia się u około 30% chorych, zajęcie nerek może przebiegać pod postacią: krwinkomoczu, krwiomoczu (widoczny gołym okiem), białkomoczu aż do zespołu nerczycowego i kłębuszkowego zapalenia nerek, z nadciśnieniem i niewydolnością nerek.

Pozostałe objawy:
  • nudności
  • wymioty
  • gorączka
  • biegunka
  • czasem powiększona jest wątroba.

Przy łagodnym przebiegu może dojść do samoistnego ustąpienia objawów.


Zobacz również opis choroby: Plamica Schönleina - Henocha

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowi... czytaj więcej

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy