Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy owrzodzenia podudzi

Na owrzodzenia podudzi skarżą się zazwyczaj kobiety w podeszłym wieku. Są to przewlekłe rany pojawiające się w dolnej części nóg. Są one na ogół wynikiem nieleczonej niewydolności żył.

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenia podudzi

Leczenie owrzodzeń bywa bardzo bolesne, a już na pewno długotrwałe. Wymaga ogromnej cierpliwości i współpracy z lekarzem.  Jak rozpoznać, czy jest to, lub może być nasz problem? A przede wszystkim,  co zrobić, by uniknąć wielomiesięcznej terapii, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty?

Nasz niepokój powinno wzbudzić już teoretycznie niewinne uczucie ciężkości nóg, pojawiające się bardzo często wieczorem. Każdy z nas odczuwa je od czasu do czasu, zwłaszcza po całym dniu spędzonym w pozycji stojącej.

Jeśli jednak jest to zjawisko powtarzające się często, a nawet codziennie, jest to już powód, by odwiedzić lekarza. W ten sposób nasz organizm alarmuje, że z jego układem krwionośnym zaczyna dziać się coś złego.

Pierwszym etapem rozwoju choroby niewydolnościowej żył są również pojawiające się na udach i niekiedy także na łydkach tzw. pajączki (czyli pęknięte naczynka krwionośne) oraz żyły siateczkowate. Gdy zauważamy na naszej skórze tego typu zmiany możemy być pewni, że jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie leczenia.

Jeśli zlekceważyliśmy te wczesne objawy możemy spodziewać się coraz częstszych obrzęków wokół kostek, które sukcesywnie zaczną obejmować całe podudzie. Początkowo będą one ustępować po nocnym wypoczynku, jednak z czasem staną się one permanentne. 

Kolejnym etapem są już żylaki, czyli nadmierne rozszerzenie żył. Jest to główny winowajca występowania owrzodzeń.

Jednak jeśli zgłosimy się na leczenie odpowiednio wcześnie, zdołamy uniknąć cierpienia powodowanego przez powstanie tych trudno gojących się ran. Pamiętajmy, iż jest to już niemalże ostatni dzwonek. Żylaki pozostawione same sobie prowadzą bowiem do zaawansowanej niewydolności układu żylnego kończyn dolnych.

Zaniedbaliśmy kolejny sygnał wysyłany przez nasz organizm? Po pewnym czasie wystąpią z pewnością zmiany troficzne skóry, która przez lata niewydolności była niedożywiana i niedotleniana.

Wspomniane zmiany przejawiają się licznymi przebarwieniami spowodowanymi odkładaniem się barwnika krwi, stwardnieniami i wypryskami.

Później dochodzi do tego swędzenie, a w konsekwencji pęknięcia skóry, które następnie przechodzą w owrzodzenia. Rozszerzają się one odwodowo przez rozpad. W zależności od tempa rozrostu zmian mogą różnić się pod względem głębokości.

Długo nieleczone owrzodzenia charakteryzują się przerostem tkanki łącznej wokół powstałej rany. W takiej sytuacji mamy już do czynienia z owrzodzeniem stwardniałym.

Warto zauważyć, że owrzodzenia pochodzenia tętniczego pojawiają się dużo bardziej niespodziewanie. Tworzą się one nagle na niezmienionej wcześniej chorobowo skórze. Cechą charakterystyczną tego typu owrzodzeń jest także ich wyjątkowa bolesność.

Jak mówi stara prawda, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeśli nasza waga daleka jest od normy należy przede wszystkim nieco schudnąć.

Najlepszym sposobem uniknięcia żylaków i innych związanych z nim problemów jest uprawianie sportów. 

Wystarczą nawet spacery, ważne jest po prostu, by nie pozostawać zbyt długo w pozycji siedzącej lub stojącej.

Są jednak osoby szczególnie narażone na choroby niewydolnościowe żył i niestety są to cechy, których nie jesteśmy w stanie zmienić.

Do grupy ryzyka należą kobiety, zwłaszcza po 60. roku życia, osoby, w których rodzinie występowały żylaki oraz obdarzone wysokim wzrostem. Warto jednak podejmować jak najwięcej działań, ponieważ choć nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka powstania żylaków, możemy je maksymalnie zminimalizować.

Autor: Paulina Świerczek

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenia podudzi

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Objawy owrzodzenia rogówki

Owrzodzeniem rogówki nazywamy stan zapalny rogówki, z którym wiąże się ubytek jej nabłonka. Choroba ta zazwyczaj jest wywoływana przez różnego typu zakażenia wirusowe, urazy mechaniczne czy ciała obce, które znajdą się na zbyt długi czas w oku.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy