Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy oparzeń

Oparzenia pojawiają się w związku z urazami wywołanymi wysokimi temperaturami, energią elektryczną, substancjami chemicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym i cząsteczkowym. Wyróżniamy 4-stopniową skalę oparzeń. Leczenie jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju oparzenia i jego rozległości.

Zobacz również opis choroby: Oparzenia

Jakie są objawy oparzeń w zależności od stopnia?

Rozległość, głębokość oraz następstwa oparzeń są zależne od skali działania czynnika wywołującego.

Wyróżniamy 4-stopniową skalę oparzeń.

Objawy oparzenia I stopnia

Dotyczy tylko i wyłącznie naskórka. Jest to oparzenie powierzchowne, które goi się stosunkowo szybko, bo po 10-14 dniach. Co więcej nie pozostają po tym żadne blizny. Ten rodzaj oparzeń charakteryzuje się z powstawaniem rumieni oraz obrzęków tkanek.

Objawy oparzenia II i III stopienia

Dotyczy leżącej pod warstwą naskórka skóry właściwej. Zakres uszkodzenia decyduje o stopniu oparzenia. Przy tym ten zakres określa zagrożenie do oparzonego. Przy bardziej powierzchownych oparzeniach II stopnia mogą pojawić się bolesne pęcherze. W oparzeniach III stopnia natomiast powstają najczęściej głębokie ubytki tkanek, a sam proces gojenia jest długotrwały i pozostawia po sobie blizny.

Objawy oparzenia IV stopnia

Obejmuje całą skórę oraz tkankę podskórną i tkanki leżące głębiej. Oparzenia IV stopnia bezpośrednio zagrażają życiu oparzonego. Chcąc ocenić rozległość oparzenia można zastosować powszechnie znaną metodę, nazywaną regułą dziewiątek. W takiej metodzie określone okolice stanowią 9 lub 18% powierzchni ciała.

Jakie są skutki oparzeń?

W efekcie działania czynników wywołujących oparzenie, dochodzi do powstania miejscowej martwicy. Są to ogniska tkanek, które ulegają obumarciu. W pobliżu ogniska martwicy dochodzi do uszkodzenia mikrokrążenia i wzmożonej przepuszczalności naczyń dla osocza, elektrolitów i innych składników krwi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. W trzeciej sferze oparzenia, która jest najbardziej zewnętrzna, rozwija się proces zapalny. Przy porażeniu prądem elektrycznym dochodzi do uszkodzenia skóry w miejscu, gdzie nastąpił kontakt ze źródłem prądu. Wiążę się to z powstaniem łuku elektrycznego, którego temperatura sięga nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza.

Oparzenia: Diagnostyka

Diagnozę stawia się na podstawie:

  • wywiadu lekarskiego,
  • analizy objawów klinicznych,
  • wnikliwego badania lekarskiego.

Leczenie oparzeń

Leczenie jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju oparzenia i jego rozległości. Wiąże się głównie z opatrzeniem rany. Przy niektórych oparzeniach lekarz może zlecić wykonanie działań, które są konieczne z punktu widzenia stanu klinicznego poszkodowanego. W celu zapobieżenia zakażeniom konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Przy oparzeniach IV stopnia niezbędny może się okazać przeszczep skóry.

Autor: Aneta Brączyk

Zobacz również opis choroby: Oparzenia

Objawy oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne należą do rodzaju uszkodzeń skóry, za które odpowiedzialne jest promieniowanie nadfioletowe. W przypadku oparzeń słonecznych możemy wyróżnić oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Oparzenia rozwijają się zwykle po ok. 1-4 godzin od momentu nasłonecznienia.... czytaj więcej

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu należy do chorób wirusowych dotykających ośrodkowego układu nerwowego. Za wywołanie choroby odpowiedzialny jest wirus RNA należący do rodziny flawowirusów. Przedostaje się on do organizmu człowieka poprzez ukąszenie przez zakażonego kleszcza.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy