Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy odleżyn

Osoby pozostające zbyt długo w pozycji leżącej lub siedzącej narażone są na ryzyko powstania tzw. odleżyn w wyniku miejscowego niedokrwienia tkanek. Nadmierny ucisk zatrzymuje przepływ krwi w skórze, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia oraz miejscowej martwicy głębiej umiejscowionych tkanek przylegających do wypukłych części układu kostnego.

Zobacz również opis choroby: Odleżyny

Odleżyny tworzą się głównie w okolicy kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladków, na piętach lub biodrach; w stanach ciężkich nawet na ramionach, kostkach oraz kolanach.

Objawy odleżyn w zależności od stopnia zaawansowania:

Stopień I: Blednące zaczerwienienie

- reaktywne przekrwienie i zaczerwienienie, jest ono odwracalne. Lekki ucisk palcem powoduje zbledniecie zaczerwienienia, co wskazuje na to, ze mikro krążenie nie jest jeszcze uszkodzone.

Stopień II: Nieblednące zaczerwienienie

- rumień utrzymuje się po zniesieniu ucisku. Spowodowane jest uszkodzeniem mikro krążenia, zapaleniem i obrzękiem tkanek. Może pojawić się obrzęk powierzchniowy, uszkodzenia naskórka i pęcherze. Zwykle już w tym stopniu zaawansowania odleżyn, choremu towarzyszy ból.

Stopie III: Uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną

-  brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany jest wypełnione czerwoną ziarniną lub żółtymi masami rozpadających się tkanek.

Stopien IV: Uszkodzenie obejmuje również tkankę podskórną

- martwica tkanki tłuszczowej spowodowana jest zapaleniem i zakrzepicą małych naczyń. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, lecz martwica może także dotyczyć tkanek otaczających. Dno rany może być pokryte czarna martwica.

Stopien V: Zaawansowana martwica rozpościera się do powięzi i mięśni

- zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Powstają jamy mogące się komunikować miedzy sobą. W ranie znajdują się rozpadające się masy tkanek i czarna martwica.

Zobacz również opis choroby: Odleżyny

Objawy martwicy

Martwica (nekroza) – śmierć komórki lub tkanki. Zmiany morfologiczne schorzenia są widoczne po śmierci danej komórki w żywym lub martwym ustroju. Martwica polega na postępującej destrukcji, głównie enzymatycznej i denaturacji białek komórek nieodwracalnie uszkodzonych.... czytaj więcej

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności