Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy odleżyn

Osoby pozostające zbyt długo w pozycji leżącej lub siedzącej narażone są na ryzyko powstania tzw. odleżyn w wyniku miejscowego niedokrwienia tkanek. Nadmierny ucisk zatrzymuje przepływ krwi w skórze, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia oraz miejscowej martwicy głębiej umiejscowionych tkanek przylegających do wypukłych części układu kostnego.

Zobacz również opis choroby: Odleżyny

Odleżyny tworzą się głównie w okolicy kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladków, na piętach lub biodrach; w stanach ciężkich nawet na ramionach, kostkach oraz kolanach.

Objawy odleżyn w zależności od stopnia zaawansowania:

Stopień I: Blednące zaczerwienienie

- reaktywne przekrwienie i zaczerwienienie, jest ono odwracalne. Lekki ucisk palcem powoduje zbledniecie zaczerwienienia, co wskazuje na to, ze mikro krążenie nie jest jeszcze uszkodzone.

Stopień II: Nieblednące zaczerwienienie

- rumień utrzymuje się po zniesieniu ucisku. Spowodowane jest uszkodzeniem mikro krążenia, zapaleniem i obrzękiem tkanek. Może pojawić się obrzęk powierzchniowy, uszkodzenia naskórka i pęcherze. Zwykle już w tym stopniu zaawansowania odleżyn, choremu towarzyszy ból.

Stopie III: Uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną

-  brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany jest wypełnione czerwoną ziarniną lub żółtymi masami rozpadających się tkanek.

Stopien IV: Uszkodzenie obejmuje również tkankę podskórną

- martwica tkanki tłuszczowej spowodowana jest zapaleniem i zakrzepicą małych naczyń. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, lecz martwica może także dotyczyć tkanek otaczających. Dno rany może być pokryte czarna martwica.

Stopien V: Zaawansowana martwica rozpościera się do powięzi i mięśni

- zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Powstają jamy mogące się komunikować miedzy sobą. W ranie znajdują się rozpadające się masy tkanek i czarna martwica.

Zobacz również opis choroby: Odleżyny

Objawy martwicy

Martwica (nekroza) – śmierć komórki lub tkanki. Zmiany morfologiczne schorzenia są widoczne po śmierci danej komórki w żywym lub martwym ustroju. Martwica polega na postępującej destrukcji, głównie enzymatycznej i denaturacji białek komórek nieodwracalnie uszkodzonych.... czytaj więcej

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami?

Zapobieganie chorobom odkleszczowym »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności