Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy obrzęku naczynioruchowego

Obrzęk naczynioruchowy, zwany inaczej obrzękiem Quinckego to rodzaj reakcji alergicznej przypominającej pokrzywkę. Obrzęk jest ten jednak głębiej umiejscowiony i w większości przypadków zalicza się do obrzęku tkanki podskórnej. Schorzenie może być nabyte bądź też wrodzone.

Zobacz również opis choroby: Obrzęk naczynioruchowy

Obrzęk naczynioruchowy może pojawić się w różnym wieku, ale najczęściej dotyka dzieci w wieku od 8 do 15 lat oraz osoby przechodzące przez okres przekwitania.

Czasami obrzęk można również zaobserwować u osób będących w wieku około 20 lat. Szacuje się, że na wrodzony obrzęk w Polsce rozpoznaje się w wieku 10-20 lat i choruje na niego od 800 do 4000 osób.

Na wystąpienie obrzęku naczynioruchowego dużo bardziej narażone są kobiety. Sprzyjają mu bowiem hormony kobiece – estrogeny. Z tego względu schorzenie objawia się zwykle w trakcie trwania dni menstruacyjnych, ciąży czy leków zawierających hormony.

Jakie są objawy?

Niemal zawsze schorzenie objawia się pojawieniem się nagłego obrzęku skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Może mu również towarzyszyć uczucie napięcia skóry.

Objawy ujawniają się w zależności od części ciała, którą zajął obrzęk.

W przypadku pojawienia się choroby w okolicach jelit, obserwuje się wówczas silny ból brzucha i biegunkę. Równie często może mogą pojawić nudności, którym towarzyszą wymioty. Jeżeli obrzęk dotknie krtań lub język, prawdopodobne jest, że wystąpią problemy z oddychaniem – niepodjęcie leczenia może nawet doprowadzić do uduszenia.

Innymi charakterystycznymi objawami są pojawiające się zaczerwienienia na skórze, które przyjmują kształt serpentyny. Często można zaobserwować również świąd. Obrzęk zazwyczaj nasila się tylko po jednej stronie ciała.
Rzadziej pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak zawroty i bóle głowy, drgawki i zamroczenie.

Również poczucie silnego osłabienia, kołatanie serca, chrypka, duszności oraz obniżenie ciśnienia tętniczego nie są często odnotowywane. Wszystkie te symptomy są jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą świadczyć o zbliżającym się wstrząsie anafilaktycznym.

W przypadku większości pacjentów cierpiących na obrzęk związany z niedoborem tzw. inhibitora C1 (substancja blokująca), obserwuje się zdenerwowanie, urazy (np. ubytki w zębie) oraz infekcje.

Zobacz również opis choroby: Obrzęk naczynioruchowy

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Objawy perforacji błony bębenkowej

Błona bębenkowa jest barwy perłowoszarej, lekko połyskującej i przezroczystej. Jej grubość wynosi 0,1 mm, a wymiary 10-11x9 mm. Znajduje się ona w kości skroniowej, oddzielając przewód słuchowy zewnętrzny od ucha środkowego. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy