Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy drakunkulozy

Drakunkuloza to choroba towarzysząca ludziom od wieków. Podobno była utrapieniem Aleksandra Wielkiego i kolonialistów, a w egipskich mumiach odnajdowano resztki pasożytów.

Zobacz również opis choroby: Drakunkuloza

Jakie są objawy?

Tam, gdzie w skórze znajduje się przednia część riszty powstaje pęcherzyk.

Najczęściej w przypadku kontaktu z wodą pęka on i powstaje owrzodzenie.
 
Można zauważyć w nim przednią część pasożyta.

Na skutek pęknięcia może rozpocząć się kolejny cykl życiowy pasożyta, gdyż uwolnione larwy przedostają się do środowiska wodnego.

Zazwyczaj, do czasu zlokalizowania się pasożyta pod skórą, nie można zauważyć żadnych objaw. W momencie tworzenia się pęcherzyka w skórze występuje pieczenie i ból w jego miejscu. Jednakże po pęknięciu przebieg jest bezbólowy.

Może dojść do wtórnego nadkażenia i zapalenia tkanki podskórnej wokół rany. Wytwarza się wówczas ropień lub ropowica. Czasem zakażeniu towarzyszą stany gorączkowe i objawy alergiczne.

Walka z chorobą

Jest nadzieja, że da się skutecznie opanować tę chorobę. Remedium mają być nie szczepionki, ale skuteczna edukacja. Kluczowe jest nauczanie ludności afrykańskiej jak filtrować wodę używając do tego łatwo dostępnych materiałów.

The Carter Center, była fundacja prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera to fundacja zajmująca się tym problemem od 1986r. W ostatnim czasie brytyjski rząd postanowił przeznaczyć fundacji 20 mln funtów. Wg specjalistów to jedna trzecia potrzebnej sumy, aby przeprowadzić skuteczną akcje, która ostatecznie zwalczy chorobę. 97 procent zarażonych mieszka w Południowym Sudanie.

Drakunkuloza to jedyne na świecie schorzenie transmitowane wyłącznie przez wodę, a którego ofiarami są ludzie.

Zobacz również opis choroby: Drakunkuloza

Afryka Południowa: spadek o 12% przypadków AIDS u młodych ludzi w ciągu 10 lat

Liczba młodych seropozytywnych ludzi spadła o 12% w ciągu 10 lat na świecie, ale każdego dnia, 2 500 osób w wieku od 15 lat do 24 lat w dalszym ciągu zaraża się wirusem HIV, według raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci (UNICEF), opublikowanego niedawno.... czytaj więcej

Walka z chorobą polio: Indie wygrały

Indie odniosły znaczący sukces w walce z chorobą Heinego-Medina. Albowiem, kilka dni temu zostały nawet oficjalnie usunięte z listy krajów, w których panowała ta niezwykle niszcząca choroba. Listę tę kontroluje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy