Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy czerniaka złośliwego

Czerniak złośliwy należy do najzłośliwszych nowotworów, które zwykle umiejscawiają się na skórze. Co istotne choroba ta pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku i rozwija się bardzo szybko, dając wczesne przerzuty.

Zobacz również opis choroby: Czerniak złośliwy

Nowotwór ten wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, które ulegają przemianom o charakterze złośliwym. Warto wiedzieć, iż nowotwór ten może rozwinąć się nie tylko na skórze, ale również wszędzie tam, gdzie występują wspomniane komórki barwnikowe.

Do miejsc w których nowotwór ten może się rozwinąć, zalicza się również między innymi błony śluzowe oraz siatkówkę oka.

Lekarze wyróżniają rożne typy czerniaków, w zależności od tego z jakich typów zmianom się rozwijają. Wymienia się zatem:

  • czerniaki wywodzące się z plam soczewicowych
  • czerniaki wywodzące się z plam soczewicowych umiejscowionych na kończynach
  • tzw. czerniaki szerzące się powierzchownie
  • czerniaki guzkowe
  • czerniaki o postaci bezbarwnikowej

Jeżeli chodzi o ocenę zlośliwości czerniaka, to warto wiedzieć, iż dokonuje się jej w zależności od typu nowotworu oraz stopnia jego naciekania. W celu trafnej oceny stanu zdrowia pacjenta stosuje się pięciostopniową skalę złośliwości, przy czym pierwszy stopień uznawany jest jako najbardziej łagodny.

 

Nowotwory tego typu są najbardziej złośliwe a objawy można zauważyć bezpośrednio przy znamoniach. Należą do nich:

  • powiększenie znamienia
  • zmiana jego kształtu i zabarwienia
  • pieczenie i świąd w obrębie zmiany
  • pojawienie się nowych zmian skórnych na ciele

 

Wówczas, gdy obserwuje się na swoim ciele znamiona, które niepokoją nas swoim wyglądem lub co gorsza obserwujemy, iz ich wielkość oraz kształt ulegają zmianom, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarskiej.

 

Najczęściej stosowaną i zarazem najbezpiecznieją formą leczenia jest wycięcie znamienia wraz z marginesem zdrowej skóry. Wówczas wycięty materiał wykorzystywany ejst do badań histopatologicznych, które pozwalają określić złośliwość owych zmian.

Zobacz również opis choroby: Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

Czerniak złośliwy: pierwszy test szczepionki

Pierwsza faza badania klinicznego, które ma na celu przestudiowanie szczepionki terapeutycznej na czerniaka złośliwego, właśnie się rozpoczęła na Wyss Institue przy Harvard University w Stanach Zjednoczonych. W badaniu udział bierze wielu naukowców z różnych dziedzin, inżynierów i lekarzy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy