Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Dercuma

Nadwaga ciągnie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Niektóre z nich mogą świadczyć o wyjątkowo bolesnym schorzeniu jakim jest choroba Dercuma polegająca na tworzeniu się podskórnych tłuszczaków.

Zobacz również opis choroby: Choroba Dercuma


Bolesne guzki


Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim obecnością bolesnych zgrubień bezpośrednio pod skórą. Guzki te rozrastają się z czasem (zarówno objętościowo jak i ilościowo) powodując coraz silniejszy ból. Typ III choroby (tzw. guzkowy) wyróżnia sie tym, że guzki są wyjątkowo bolesne w trakcie ich dotykania i uciskania. Guzki umiejscowione są głównie w okolicach stawowych, biodrowych i kolanowych, a także w okolicy pośladków i barków.

Otyłość i osłabienie

Zagrożone chorobą są przede wszystkim osoby z nadwagą, gdyż tłuszczaki powstają w wyniku niewłaściwego metabolizmu i przetwarzania tłuszczu przez organizm. Ponadto, osoby takie szybciej odczuwają zmęczenie i częściej czują się osłabione. Wszystko to może być wynikiem jedynie nadprogramowych kilogramów, ale może również sygnalizować początki choroby Dercuma. Warto wtedy uważniej obserwować swoje ciało, a w przypadku zauważenia niepokojących guzków, o których była mowa powyżej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Depresja i zaburzenia neurologiczne

Choroba Dercuma może charakteryzować się także problemami emocjonalnymi. Pacjenci często skarżą się na pogorszenie samopoczucia, stan apatii i zniechęcenia. W niektórych przypadkach dodatkowo pojawiają się zaburzenia neurologiczne takie jak: objawy padaczki czy otępienie.

Lekarze stwierdzają jednak, że wszytskie te objawy są tylko skutkami ubocznymi, a nie bezpośrednimi dowodami choroby. Najważniejszym kryterium w diagnozie choroby są bowiem charakterystyczne guzki.

Autor:

Karolina Podlasek

Zobacz również opis choroby: Choroba Dercuma

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Otyłość: choroba, która coraz częściej dotyczy zwierząt

Jaki pan taki kram? Według kanadyjekiej pani weterynarz, zwierzęta domowe, tak samo jak i ludzie, są coraz bardziej dotknięte nadwagą, a nawet otyłością. Przyczyną jest oczywiście nadmierne jedzenie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy