Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Dercuma

Nadwaga ciągnie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Niektóre z nich mogą świadczyć o wyjątkowo bolesnym schorzeniu jakim jest choroba Dercuma polegająca na tworzeniu się podskórnych tłuszczaków.

Zobacz również opis choroby: Choroba Dercuma


Bolesne guzki


Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim obecnością bolesnych zgrubień bezpośrednio pod skórą. Guzki te rozrastają się z czasem (zarówno objętościowo jak i ilościowo) powodując coraz silniejszy ból. Typ III choroby (tzw. guzkowy) wyróżnia sie tym, że guzki są wyjątkowo bolesne w trakcie ich dotykania i uciskania. Guzki umiejscowione są głównie w okolicach stawowych, biodrowych i kolanowych, a także w okolicy pośladków i barków.

Otyłość i osłabienie

Zagrożone chorobą są przede wszystkim osoby z nadwagą, gdyż tłuszczaki powstają w wyniku niewłaściwego metabolizmu i przetwarzania tłuszczu przez organizm. Ponadto, osoby takie szybciej odczuwają zmęczenie i częściej czują się osłabione. Wszystko to może być wynikiem jedynie nadprogramowych kilogramów, ale może również sygnalizować początki choroby Dercuma. Warto wtedy uważniej obserwować swoje ciało, a w przypadku zauważenia niepokojących guzków, o których była mowa powyżej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Depresja i zaburzenia neurologiczne

Choroba Dercuma może charakteryzować się także problemami emocjonalnymi. Pacjenci często skarżą się na pogorszenie samopoczucia, stan apatii i zniechęcenia. W niektórych przypadkach dodatkowo pojawiają się zaburzenia neurologiczne takie jak: objawy padaczki czy otępienie.

Lekarze stwierdzają jednak, że wszytskie te objawy są tylko skutkami ubocznymi, a nie bezpośrednimi dowodami choroby. Najważniejszym kryterium w diagnozie choroby są bowiem charakterystyczne guzki.

Autor:

Karolina Podlasek

Zobacz również opis choroby: Choroba Dercuma

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Otyłość: choroba, która coraz częściej dotyczy zwierząt

Jaki pan taki kram? Według kanadyjekiej pani weterynarz, zwierzęta domowe, tak samo jak i ludzie, są coraz bardziej dotknięte nadwagą, a nawet otyłością. Przyczyną jest oczywiście nadmierne jedzenie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności