Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy brodawek wirusowych

Brodawki wywołane są pewnym typem wirusa – HPV, powodującym nieprawidłowy rozrost komórek w danym miejscu skóry. Rozpoznano ponad 5 typów wirusów odpowiedzialnych za powstawanie brodawek.

Zobacz również opis choroby: Brodawki wirusowe

Brodawki stóp powoduje HPV1, brodawki zwykłe – HPV2, brodawki płaskie – HPV3. Brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste) wywołuje HPV6 i HPV 11.

Drapanie się, wilgotne stopy i grzybice sprzyjają rozwojowi brodawek, ponieważ wirus dociera do skóry poprzez jej niewielkie uszkodzenia. Bardziej podatne są osoby przemęczone oraz narażone na stres.
 
1. Brodawki zwykłe:

Zwykle mnogie, twarde grudki o średnicy 2-10 mm, o szorstkiej, czasem kosmkowej powierzchni. Brodawka jest okrągła lub nieregularna, o wzmożonej spoistości i jasnoszarym, żółtym, brązowym lub szarawoczarnym kolorze. Lokalizacja – na palcach, łokciach, kolanach, twarzy, wokół płytki paznokciowej.

2. Brodawki podeszwowe:

Brodawki stóp mogą występować w postaci pojedynczych zmian, bolesnych i głębokich albo w postaci mnogich płaskich bezobjawowych brodawek mozaikowych. Lokalizacja – zajmują znaczną powierzchnię stopy.

3. Brodawki płaskie:

Drobne, płasko-wyniosłe grudki o gładkiej powierzchni leżące, niezapalne. Ich śrenica wynosi się 4 mm, występują głównie u dzieci i młodzieży. Brunatne na twarzy, lub nie różniące się od skóry otaczającej. Lokalizacja – głównie na twarzy i grzbietach rąk.

4. Brodawki płciowe:

Zmiany o kształcie przerosłych brodawek. Przyjmują wygląd kalafiorowatych tworów na wąskiej szypule. Lokalizacja – okolice narządów płciowych.

Zobacz również opis choroby: Brodawki wirusowe

Objawy ropnego zapalenia gruczołu sutkowego

Ropne zapalenie gruczołu sutkowego dotyczy głównie karmiących matek. Jest to zapalenie połogowe, które najczęściej pojawia się po upłynięciu 3-6 tygodni od porodu. Choroba polega na przeniesieniu zakażenia z pęknięć na skórze brodawki w głąb na miąższ i podścielisko gruczołu. Główną przyczyną pojawi... czytaj więcej

Objawy zespołu stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy. Jest powodem prawie 50% wszystkich amputacji kończyn. Często bardzo łatwo można przeoczyć pierwsze objawy choroby. Przyczyną objawów zespołu stopy cukrzycowej jest zahamowanie dopływu krwi do stóp, co powoduje ich niedotlenienie.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy