Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy brodawek wirusowych

Brodawki wywołane są pewnym typem wirusa – HPV, powodującym nieprawidłowy rozrost komórek w danym miejscu skóry. Rozpoznano ponad 5 typów wirusów odpowiedzialnych za powstawanie brodawek.

Zobacz również opis choroby: Brodawki wirusowe

Brodawki stóp powoduje HPV1, brodawki zwykłe – HPV2, brodawki płaskie – HPV3. Brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste) wywołuje HPV6 i HPV 11.

Drapanie się, wilgotne stopy i grzybice sprzyjają rozwojowi brodawek, ponieważ wirus dociera do skóry poprzez jej niewielkie uszkodzenia. Bardziej podatne są osoby przemęczone oraz narażone na stres.
 
1. Brodawki zwykłe:

Zwykle mnogie, twarde grudki o średnicy 2-10 mm, o szorstkiej, czasem kosmkowej powierzchni. Brodawka jest okrągła lub nieregularna, o wzmożonej spoistości i jasnoszarym, żółtym, brązowym lub szarawoczarnym kolorze. Lokalizacja – na palcach, łokciach, kolanach, twarzy, wokół płytki paznokciowej.

2. Brodawki podeszwowe:

Brodawki stóp mogą występować w postaci pojedynczych zmian, bolesnych i głębokich albo w postaci mnogich płaskich bezobjawowych brodawek mozaikowych. Lokalizacja – zajmują znaczną powierzchnię stopy.

3. Brodawki płaskie:

Drobne, płasko-wyniosłe grudki o gładkiej powierzchni leżące, niezapalne. Ich śrenica wynosi się 4 mm, występują głównie u dzieci i młodzieży. Brunatne na twarzy, lub nie różniące się od skóry otaczającej. Lokalizacja – głównie na twarzy i grzbietach rąk.

4. Brodawki płciowe:

Zmiany o kształcie przerosłych brodawek. Przyjmują wygląd kalafiorowatych tworów na wąskiej szypule. Lokalizacja – okolice narządów płciowych.

Zobacz również opis choroby: Brodawki wirusowe

Objawy ropnego zapalenia gruczołu sutkowego

Ropne zapalenie gruczołu sutkowego dotyczy głównie karmiących matek. Jest to zapalenie połogowe, które najczęściej pojawia się po upłynięciu 3-6 tygodni od porodu. Choroba polega na przeniesieniu zakażenia z pęknięć na skórze brodawki w głąb na miąższ i podścielisko gruczołu. Główną przyczyną pojawi... czytaj więcej

Objawy zespołu stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy. Jest powodem prawie 50% wszystkich amputacji kończyn. Często bardzo łatwo można przeoczyć pierwsze objawy choroby. Przyczyną objawów zespołu stopy cukrzycowej jest zahamowanie dopływu krwi do stóp, co powoduje ich niedotlenienie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy