Łysienie dziedziczne to choroba genetyczna. Z tego względu, dosyć często używa się również nazwy łysienie androgenowe. Ujawnia się ono wraz z wiekiem, a jego pierwsze objawy mogą być zauważalne już po 20. roku życia. Typowym objawem łysienia jest oczywiście zauważalne wypadanie zbyt dużej liczby włosów. Nie oznacza to, że jest to jedyny sposób na odkrycie swojej choroby. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą wydawać się dość nietypowe, ale znając je, można rozpocząć szybkie leczenie.
Tonsura
Jako pierwsze objawy łysienia można uznać łojotok oraz nasilony łupież. Początkowo mamy do czynienia z tzw. efektem miniaturyzacji włosa. Polega on na tym, że włosy na czubku głowy stają się słabsze od pozostałych, rosnących w innych miejscach. Po pewnym czasie (kiedy cebulka jest coraz słabsza) w miejscu włosów pojawia się meszek. Wszystko to prowadzi do powstania charakterystycznej łysiny na środku głowy, zwanej tonsurą. Choroba zazwyczaj zaczyna być zauważalna w momencie, kiedy łysina pojawia się w okolicach czoła i skroni. Jest to typowe przede wszystkim w przypadku mężczyzn.
Łysienie u kobiet
U kobiet, objawy łysienia androgenowego są nieco inne niż u mężczyzn. Można powiedzieć, że ma ono charakter bardziej rozlany, przez co jest również mniej widoczne. Włosy wypadają w miarę równomiernie na całej głowie, dlatego zauważalne jest przede wszystkim zmniejszenie się ich gęstości. Ryzyko całkowitej utraty włosów jest mniejsze niż u mężczyzn. Ma to bezpośredni związek z zawartością testosteronu, którego u kobiet jest zdecydowanie mniej. U większości kobiet borykających się z problemem łysienia, utrata włosów jest bardziej ogólna niż u mężczyzn. Mimo wszystko zdarzają się przypadki, kiedy i kobieta doświadcza łysienia miejscowego lub cofania się linii włosów, gdy wskutek działania hormonów cebulki włosów się zamykają. Łysienie androgenowe u kobiet zazwyczaj poprzedzone jest trądzikiem i paradoksalnie nadmiernym owłosieniem ciała. Takie sygnały ze strony organizmu są oznaką złej pracy jajników i nadnerczy. Wypadanie i przerzedzenie włosów doświadcza mniej więcej połowa kobiet po 50. roku życia, a łysienie androgenowe w przypadku kobiet może zaczynać się już około 30. roku życia. Zapoznanie się z objawami łysienia androgenowego może okazać się kluczem do szybkiego wyleczenia choroby, zwłaszcza, że jest ona dziedziczna i możemy się jej spodziewać, analizując geny naszych rodziców i dziadków.
Autor: Miłosz Baran
Zobacz również opis choroby: Łysienie dziedziczne
Objawy łysienia rozlanego
Łysienie rozlane charakteryzuje się ogólnym wypadaniem włosów z całej głowy. Choroba ta trwa nawet do pół roku, po czym włosy regenerują się i odrastają. Może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet. czytaj więcej
Objawy łysienia poporodowego
Wiele kobiet ma problemy z wypadaniem włosów po porodzie. Mogą one przybierać różne formy – od niewielkich zmian do wyłysienia. Kiedy należy sięgnąć po leczenie? Jakie są objawy tej choroby, które przemawiają za pójściem do lekarza?... czytaj więcej
Brak komentarzy