Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry jest określany przez specjalistów jako powierzchowne zakażenia naskórka. Infekcja najbardziej rozpowszechniła się w klimacie tropikalnym oraz w półtropikalnym.

Zobacz również opis choroby: Łupież pstry

Schorzenie to najczęściej wykrywa się w przypadku młodych osób, nastolatków, a związane jest to z tym, że w tym wieku gruczoły łojowe są najbardziej aktywne.

Nie zmienia to jednak faktu, że łupież pstry może pojawić się również zarówno u dzieci (bardzo rzadko) jak i u osób dorosłych oraz starszych.

Ciężko też jest określić czy większe ryzyko wystąpienia choroby istnieje w przypadku dziewcząt, czy chłopców.

Jakie są objawy infekcji?


Łupież pstry występuje w formie jasnoróżowych bądź żółtobrunatnych plam. Ich wielkość wynosi około 3-4 mm, raczej rzadziej można zaobserwować większe.

Kształt plam jest nieregularny, a ich powierzchnia po upłynięciu pewnego czasu zaczyna się drobno i otrębiasto złuszczać.

Mimo tego, że początkowo są one od siebie dobrze odgraniczone, mają tendencję do obwodowego poszerzania się, co skutkuje zlewaniem się kilku plam ze sobą. Nieleczone zaczynają pokrywać dużą powierzchnię skóry.

Skora pokryta zmianami uwidacznia objawy choroby po posmarowaniu jej nalewką jodową, a następnie poddaniu naświetleniu lampą Wooda. Plamy wykazują wówczas żółtawą lub ceglastą fluorescencję.

Skąd pochodzi nazwa „łupież pstry”?

Odnosi się ona do białych ognisk w obrębie zmienionej skóry, ponieważ plamy nie ulegają opaleniu nawet pod wypływem bardzo silnych promieni słonecznych. Są wiec dodatkowo widoczne na tle opalonej, zdrowej skóry.

Jest to związane z produkcją przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego.

Mimo tego, iż choroba nie jest specjalnie dokuczliwa, ponieważ świąd, pieczeniu lub inne dolegliwości pojawiają się raczej sporadycznie, każde zmiany skórne wymagają leczenia, nie tylko ze względów estetycznych.

Infekcja ma również charakter przewlekły, co oznacza, że niestety dość często zdarzają się jej nawroty.

Dlatego też bardzo ważne jest poznanie przyczyny choroby i jej wyeliminowanie, ab y w przyszłości uniknąć czynników ułatwiających zakażenie.


Zobacz również opis choroby: Łupież pstry

Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy mogą z pozoru przypominać zwykłe zaczerwienia i obtarcia, dzięki czemu grzybica skóry stóp czy też grzybica dłoni może przez dość długi czas rozwijać się na naszym ciele, nie wzbudzając podejrzeń. Ważne jest jednak, by w odpowiednim momencie rozpoznać u siebie rozwijającą się chorobę i udać się do... czytaj więcej

Objawy chorób skóry głowy

Skóra głowy jest miejscem wrażliwym i narażonym na różnego rodzaju podrażnienia i schorzenia. Chociaż najbardziej powszechnie znaną tego typu chorobą jest łupież, warto wiedzieć, że jesteśmy narażeni również na inne dolegliwości. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy