Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Białe przebarwienia na skórze

Białe przebarwienia na skórze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele. Nierzadko białe przebarwienie na pózniejszym etapie zmiania barwę lub powieksza się. Białe zabarwienie skóry - bladość skóry - może oznaczać niedobory w organizmie, przede wszystkim niedobór żelaza. Zmiany dotyczace pojedynczych miejsc na skórze mogą manifestować łupież pstry lub być oznaką rowijającego się bielactwa nabytego. Jeżeli przebarwienie dotyczy głównie palców rąk lub stóp, to najprawdopodobniej jest to objaw Raynauda.

Białe przebarwienie pojedynczych miejsc na skórze

Powodem pojawienia się białych przebarwień na skórze może być łupież pstry. Najczęściej plamy pojawiają się na ramionach i plecach, obszar klatki piersiowej. Mogą jednak wystąpić w każdym obszarze ciała. Choroba może manifestować się również plamami czerwonymi, różowymi i brązowymi (te ostatnie szczególnie u ludzi o jasnej karnacji). Białe plamy stają się lepiej widoczne latem, szczególnie podczas opalania, gdyż odróżniają się od opalonej skóry. Plam tych nie można opalić, ponieważ grzyby, które są odpowiedzialne z pojawienie się zmian skórnych, blokują syntezę melatoniny.

Łupież pstry jest niegroźnym grzybiczym zakażeniem, jednak ma tendencję do nawrotów. Szczególnie narażeni na pojawienie się objawów są osoby intensywnie pocące się. Zachorowania częściej odnotowuje się w okresie letnim. Łupież leczy się miejscowo środkami przeciwgrzybicznymi.

Kiedy łupież pstry objawia się białymi plamami na skórze może być pomylony z bielactwem nabytym. Choroba ta również objawia się białymi przebarwieniami skóry. Przebarwienia te mają postać małych białych plam, które są początkowo ostro odgraniczone i nieregularnie ułożone, np. na dłoniach i stopach. Z czasem plamy stopniowo powiększają się i zlewają. Białe przebarwienia pojawiają się nagle bez rozpoznawalnej przyczyny.


Dyskusje czytelników na temat: Białe plamy:

Białe plamy na rękach
Naszemu 9-cio letniemu synowi od około miesiąca pojawiły się białe plamy na dłoniach. Początkowo zbagatelizowaliśmy ten fakt, ponieważ lubi majsterkować i szybko się brudzi uznaliśmy, że jest to skutek działania jakiegoś smaru, płynu lub innej substancji chemicznej? Czytaj więcej ...

Białe plamy
Tego lata, podczas nadmiernego opalania pojawiły mi się na plecach białe plamy. Nie wiem, jak mam się pozbyć "bielactwa". Przyznaję, że bardzo mi to przeszkadza, ponieważ moje plecy wyglądają nie estetycznie. Proszę o radę, jak się pozbyć plam! Czytaj więcej ...

Bielactwo po przebytym szoku
Moi drodzy. Ja też jestem chora na bielactwo 14 lat. Na tle nerwowym się to rozprzestrzenia błyskawicznie. Nie wygląda to ładnie ale najważniejsze, że nie boli? Czytaj więcej...


Przejściowe białe przebarwienie wszystkich palców

Białe przebarwienie może dotyczyć wszystkich lub pojedynczych palców. Jeżeli do przebarwienia dochodzi pod wpływem zimna lub emocji najprawdopodobniej jest to objaw Raynauda. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi wtedy do nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych. Skutkuje to blednięciem rąk i stóp. Od pojawienia się bodźca do skutku, czyli białego przebarwienia palców, mija zazwyczaj kilka minut. Dodatkowo procesowi blednięcia może towarzyszyć uczucie mrowienia.

Na kolejnym etapie palce przybierają odcień niebieskawy lub fioletowy. Potem ich kolor może zmienić się na czerwony i pojawić się piekący ból. Wyżej opisane zmiany, nazywane objawem Raynauda, pojawiają się zarówno w zespole Raynauda oraz w chorobie Raynauda (są to dwa różne schorzenia).

Więcej na temat Objawu Raynauda: Objaw Raynauda - blednięcie palców rąk lub stóp

Przezroczysta biaława skóra i błony śluzowe

Biaława skóra i błony śluzowe, często określane jako przezroczysta, może być spowodowana niedoborem żelaza lub innych składników pokarmowych. Generalnie bladość skóry może być wynikiem niedokrwistości. Najczęściej powodem białego zabarwienia skóry jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeżeli skóra jest zbyt biała i wzbudza to podejrzenia (należy zaznaczyć, że niektórzy mają po prostu taką urodę - bardzo białą karnację), można poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowania na podstawowe badania krwi, które potwierdzą lub wykluczą niedokrwistość.

Warto zaznaczyć, że objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza nie jest jedynie bladość skóry i błon śluzowych. To co można zaobserwować, to szybka męczliwość, osłabienie wydolności fizycznej. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawiać się zawroty głowy. Objawem niedokrwistości jest pękanie kącików ust, co może prowadzić do nawracających zajadów. O niedokrwistości świadczyć może łamliwość paznokci oraz powstawanie bruzd w paznokciach.

Objaw Raynauda - blednięcie palców rąk lub stóp

Blednięcie palców rąk lub stóp ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nagle. Blednięcie pojawia się pod wpływem zimna, emocji lub bez przyczyny. Objaw Raynauda może dotyczyć (rzadko) również nosa i małżowin usznych. Objaw Raynauda, który pojawił się bez uchwytnej przyczyny (jest to 80% przypadków) nazywany jest pierwot... czytaj więcej

Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy mogą z pozoru przypominać zwykłe zaczerwienia i obtarcia, dzięki czemu grzybica skóry stóp czy też grzybica dłoni może przez dość długi czas rozwijać się na naszym ciele, nie wzbudzając podejrzeń. Ważne jest jednak, by w odpowiednim momencie rozpoznać u siebie rozwijającą się chorobę i udać się do... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy